Fındık fizlizi artık yakılmasın, gübre olsun...

Fındık mevsiminin başlamasıyla beraber her yıl yaşanan ancak bugüne kadar çözüm bulunamayan fındık kökündeki filizlerin yok edilmesi sorunu bir kez daha yaşanıyor.

Fındık fizlizi artık yakılmasın, gübre olsun...
25.08.2013 - 16:04
8498

 

Fındık mevsiminin başlamasıyla beraber her yıl yaşanan ancak bugüne kadar çözüm bulunamayan fındık kökündeki filizlerin yok edilmesi sorunu bir kez daha yaşanıyor. Vatandaşlar, filizleri yakarak yok etmek dışında çözüm bulamazken, pat pat motoru yerine filizlerin inceltilerek gübre haline gelmesini sağlayan makinelere teşvik verilmesini istiyorlar.

 

 Türkiye'nin fındıkta rakip tanımayan illerinden biri olan Düzce ve ilçelerinde  her yaz aynı tablo tekrarlanıyor.

 

 Fındığını toplayan vatandaşlar, fındığın kökündeki filizleri ama yol kenarlarında ama kendi sınırları dahilinde yakarak yok etme yoluna gidiyorlar.

 

Elbette fındıklığın büyüklüğüne göre yakılacak filizlerin miktarı da katlanarak artıyor. Yakılan tonlarca filiz nedeniyle hem çevre ve hava kirleniyor, hem de ağaçlar zarar görüyor…

 

Teşvik verilen pat pat motoru bir işe yaramıyor…

 

 

Akçakoca'nın Edilli Köyü'nde ikamet eden ve 10 dönüm fındıklığı bulunan Yusuf İnel'in çarpıcı ve kayda değer bir önerisi var.

 

 Her yıl filizleri yakmak zorunda kaldıklarını ve 10 dönümden yaklaşık 10 ton filiz çıktığını belirten İnel, “Fındık işiyle uğraşanların ortak talebi artık pat pat motoruna değil, filizi incelten ve gübre olarak kullanılmasını sağlayan makinelere teşvik verilmesi” dedi.

 

Bugün teşvik verilen hidrolikli pat pat motorlarının şehre inmek dışında bir işe yaramadığını, üstelik trafik kazalarına yol açtığını söyleyen köylüler, filizlerin gübre olarak kullanılabileceğine vurgu yaptılar.

 

Edindiğimiz bilgilere göre söz konusu makine, 1.500-2.000 liradan alıcı buluyor. Bu makinenin alınıp kullanılması için fındıkçılara teşvik verilmesi durumunda hem istenmeyen manzaralar ortadan kalkacak hem de çevre ve hava kirliliğinin önüne geçilecek…

 

Aksi halde ilimizin hemen hemen tüm ilçe ve beldelerinde prosedür icabı yapılan “Yol kenarlarında kabuk yakmayın!” anonsları sürüp gidecek.