Rekolte Tahminine Tepki!

Rekolte Tahminine Tepki!
13.06.2020 - 08:06
4388

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, kısa adı INC olan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi'nin bu yıl için açıkladığı 620 bin tonluk fındık rekoltesi tahminine tepki göstererek, “Bana göre yanlı, manipülasyona dayanan bir açıklamadır” dedi.

 YANLI REKOLTE

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi'nin 39’uncu toplantısında dünya fındık rekoltesi açıklandı. Açıklamada, 2020 yılı dünya fındık rekoltesinin 84 bin 800 tonluk stokla birlikte 1 milyon 122 bin 800 ton olarak tahmin edildiği belirtildi. Türk fındığının rekoltesinin ise 620 bin ton olarak gerçekleştirileceği bildirildi. 2019 yılından devredecek stokla Türkiye’de fındık rekoltesinin 690 bin tona ulaşacağı kaydedildi.

“MANİPÜLASYONLARA NEDEN OLUYOR”

Kongrede yapılan bu yılın fındık rekoltesi tahminine üretici birliklerinde de tepki gecikmedi. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, açıklanan tahmini rekoltenin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Türkiye’de resmi rekoltenin temmuz ayında belli olduğuna dikkat çeken Akça, “Biz resmi rekolte tahmininden önce yapılan hiçbir tahmini kabul etmiyoruz. Çünkü doğru ve gerçeği yansıtır bir rekolte kesinlikle olmuyor. Önümüzdeki süreçte fındığın başın gelebilecek olası doğal afet riski var. Dolayısıyla bunlar fındık rekoltesinin düşmesine neden oluyor. Bunu istemiyoruz ve inşallah da böyle bir durumla karşılaşmayız. Fındıkta resmi rekolte temmuz ayında Tarım İl Müdürlüğü koordinasyonda tüm paydaşların yer aldığı bir komisyon tarafından 4 bin bölgede yapılan incelemeler sonucunda tespit ediliyor. Bu rekolteyi tek açıklama yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Bunun dışındaki açıklanan rekoltelere kimsenin itibar etmemesi gerekir. Resmi rekolte tahmini dışında açıklanan tahminler manipülasyonlara neden oluyor. Bu nedenle hem üretici, hem sanayici, hem ihracatçı zarar görüyor. Dolayısıyla Türkiye’miz zarar görüyor” diye konuştu.

“BU ARKADAŞLAR ZANNEDİYORUM UZAYDA YAŞIYOR”

Yapılan rekolte tahmininin yanlı olduğunu ifade eden Akça, şöyle konuştu: “Bu yapılan toplantıda yeni fındık hasat sezonuna 70 bin ton fındık stokuyla girileceği belirtiliyor. Bu arkadaşlar zannediyorum uzayda yaşıyor. En son geçen sene böyle bir açıklama yaparak 120 bin ton stok olduğu ifade edilmişti. Biz buna da karşı çıkmıştık. Bu sene yaptıkları açıklamaya da karşı çıkıyoruz. Sezon bittiğinde hiçbir depoda 1 gram fındık kalmıyor. Dolayısıyla bu tespiti nasıl yapmışlar bunu bilmiyoruz. Bana göre yanlı, manipülasyona dayanan bir açıklamadır. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Ben sezona girerken depolarda fındık kalmayacağını, hepsinin ihraç edileceğini düşünüyorum. Çünkü bu sene geçen seneye göre ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 35 oranında bir artış var. Bu nedenle ben stoklu sezona girilmeyeceğini düşünüyorum.”