FINDIKTA KRİTİK GÜNLER

 FINDIKTA KRİTİK GÜNLER
19.03.2020 - 07:58
3925

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, günler öncesinden yaptığı kar yağışı ve don uyarısı devam ediyor. Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı, rakımı yüksek olan köylerde etkisini gösterdi. Fındık bahçeleri beyaza bürünürken üretici don tehlikesi yüzünden tedirgin olmaya başladı.

Özellikle Batı Karadeniz bölgesinin yüksek kesimleri ile Doğu Karadeniz bölgesinin tamamında birkaç gündür etkili olan kar yağışı, fındık üreticilerini tedirgin ediyor. Özellikle geceleri etkili olan zirai don tehlikesinden endişe edilirken fındık üreticileri, fındık yapraklarının donma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mart ayının ortasına gelmemize rağmen Doğu Karadeniz bölgesinde kar yağışı etkili oluyor. Özellikle orta ve yüksek kesimlerde halen etkili olan ve yarım metreyi bulan kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıkları da ciddi derecelerde düşüş gösteriyor.

Batı Karadeniz bölgesininim  orta ve yüksek kesimlerde don riski devam ediyor. “ Gece ayaz olursa tehlike ihtimali yüksek diyen uzmanlar, sıcaklıkların daha düşmesi durumunda fındık tehlike altında olabilir “ yorumunda bulundular.

Meteoroloji genel müdürlüğü hafta başında yaptığı uyarıda, Pazartesi gününden itibaren başlayarak, 20 mart Cuma gününe kadar hava sıcaklıklarında 15 dereceye varan sıcaklık düşüşü yaşanacak uyarısında bulunmuştu. Meteoroloji ayrıca, fındık üreticisini don olayına karşı uyanık olmaya çağırmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız