CENK DOĞAN... İLKBAHAR GEÇ DONLARI VE FINDIK BAHÇELERİMİZ

CENK DOĞAN... İLKBAHAR GEÇ DONLARI VE FINDIK BAHÇELERİMİZ
16.03.2020 - 13:41
3527

 Fındığın, dondan etkilenmesi hava sıcaklığının düştüğü zamandaki fenolojik evre ile alakalıdır. Fenolojik evrelerine bağlı olarak meydana gelecek sıcaklık düşüşlerinden fındık bir evrede etkilenmeden atlatabilirken başka bir evrede büyük ölçüde zarar görebilmektedir.

Fındık bahçelerimizde ;Erkek çiçekler yani püsler açmadan önce - 8 derecede,
Fenerlenme döneminde ise çiçek tozları - 4 derecede zarar görmeye başlar.
Karanfil olarak adlandırılan dişi çiçekler - 8 dereceden itibaren zarar görmeye başlamakta ve - 16 derecede tamamen ölmektedir.
İlkbahar geç donları, tomurcukların kabardığı dönemde - 2 dereceden itibaren zarar vermektedir.
Bölgemizde döllenme tamamlanmış ve tomurcuklar gelişmeye, kabarmaya başlamıştır, Üreticilerimizin meteorolojik uyarıları takip etmeleri, hava sıcaklığının kritik seviye olan - 1 derecenin altına düşmesi halinde fındık bahçelerimizde tedbir almaları gerekmektedir.
Bahçelerimizde sıcaklıklar - 1 C ye düştüğünde bahçe aralarında ara ara sap saman , bahçe atıkları yakılarak sisleme yapılması, bahçe içerisindeki hava sıcaklığını bir kaç derece yükseltecek ve fındığın anlık donlardan etkilenmesini önleyecektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız