‘Hükümetin Ferrero’ya söyleyeceği bir şey olmalı’ FERRERO ALMADI DİYE ÇÖPE GİTMEZ

‘Hükümetin Ferrero’ya söyleyeceği bir şey olmalı’ FERRERO ALMADI DİYE ÇÖPE GİTMEZ
18.11.2019 - 19:17
1614

Ferrero tarafından hafta içi yapılan Türkiye’de fındık alımını durdurup Şili pazarına yönelecekleri açıklamasını değerlendiren tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, açıklamanın fındık fiyatını düşürmeye dönük bir çaba olduğunu belirterek, “Bu konuda hükümet yetkililerini de Ferrero’ya söyleyeceği bir şey olmalı, ‘sen nasıl bir böyle bir açıklama yaparsın’ demeli. Türkiye Şili ile karşılaştırılacak bir ülke değil.” dedi.       

 Konuyu Ordu Olay’a değerlendiren Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Söylediklerine kendileri de inanmıyordur çünkü Ferrero da diğer alıcılar da Türkiye’deki fındığa muhtaç. Türkiye’deki fındık olmaz ise kendi sanayi çarkları dönmez. Şili ya da Azerbaycan ya da Gürcistan’daki fındığın yetmediğini onlar da biliyorlar. Dolayısıyla burada fiyatı düşürmeye yönelik bir manipülasyon var. Kısa vadede fındık 1 lira yada 2 lira düşerse onlar yararlanacakmış gibi bur durum var ancak orta ve uzun vadede onlara da zarar veren bir uygulama olur. O zaman tüketiciler de Ferrero ürünlerine karşı bir kampanya başlatıp biz de ‘sizin ürünlerinizi almıyoruz’ derse ne olacak? Siz Türkiye’ye ya da Türkiye’ye karşı bir uygulamaya girersen o zaman Türkiye’deki tüketiciler de sana karşı bir uygulamaya girer.” şeklinde konuştu.  

TÜRK FINDIĞININ KALİTESİ BAŞKA

Bir yanlış anlaşılma olması dilediğini aktaran Yıldırım, “ Ancak bu tür firmalar buna başvuruyorlar. Zaten uzun yıllardır Ferrero Türkiye’ye alternatif bir fındık üreticisi yaratmaya çalışıyor ama bunu yaratamıyor. Neden çünkü diğer ülkelerde üretilen fındığın kalitesi, yağ oranı Türk fındığını tutan bir yapıda değil. Bir de Ferrero Türkiye’de sadece alıcı değil en büyük ihracatçı. Kendi fabrikaları ya da diğer alıcılar için fındık ihraç eden bir firma. Son yıllarda ‘iyi tarım’ diyerek fındık üretiminde de söz sahibi olmak istiyor. Neden bu kadar halkı ilişkiler çalışması yaptığına bakmak da lazım madem Türk fındığına ihtiyaç yok. Bu arada şunu da gözden kaçırmamak gerekir Ferrero Türkiye’de en büyük alıcı ama tek alıcı da değil. “diye konuştu.

FERRERO ALMADI DİYE ÇÖPE GİTMEZ

Fındığın spekülasyona açık bir ürün olduğunu belirten Yıldırım, “Bu tür açıklamalar ile fiyata değişebilen bir ürün. Ancak şu anda TMO piyasada olduğu için Ferrero almaz ise TMO alacaktır. Geçende Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile de görüştüm. Fındık burada da gündeme geldi. TMO’nun sezon öncesi fiyat açıklaması güzel bir uygulama. Bu her yıl devam etmeli. Bence TMO bu sene fena bir fiyat açıklamadı. Bu fiyatın erken açıklanması çok önemliydi. Eğer erken açıklama olmasaydı fiyat daha düşük seviyelerde oluşurdu. Elbette bunu TMO’nun bu uygulamalı sürdürmesi önemli. Dediğim gibi Bakan Pakdemirli ile görüşmemde bu uygulamanın devam edeceğini ifade etti. Ferrero almadı diye Türk fındığı çöpe gitmez.” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET DE FERRERO’YA BİR ŞEY DEMELİ

Fındığın Türkiye’nin tek kalemde en fazla gelir elde ettiği tarım ürünü olduğunu vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Tek başına 2 milyar dolar ihracat getiriyor. Bence bu konuda hükümet yetkililerini de Ferrero’ya söyleyeceği bir şey olmalı, ‘sen nasıl bir böyle bir açıklama yaparsın’ demeli. Türkiye Şili ile karşılaştırılacak bir ülke değil. Fındık kendi haline bırakılmamalı. TMO’nun da şu anda gelecek yıl üretici için ne yapacağını hissettirmesi lazım. TMO ‘önümüzdeki sene de fındık içine varım, devam edeceğim, üreticiyi yalnız bırakmayacağım, fındıktaki katma değeri artırmak istiyorum’ demeli.”

Hasan Cem Özel                  

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız