Cenk Doğan Fındık Üreticini Uyardı...

Cenk Doğan Fındık Üreticini Uyardı...
22.10.2019 - 17:14
2651

Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Cenk Doğan, Kurukavak köyünde geçtiğimiz günlerde yapılan incelem gezisi sonrası elde ettiği bilgileri Akçakoca kamuoyu ile paylaştı...

 " 7 ekim 2019 tarihinde Kurukavak köyümüzden Metin YILMAZ ve Alman teknik eleman Christian LETALİK ile beraber Kurukavak köyümüzde yaptığımız teknik inceleme sırasında analiz amacı ile aldığımız fındık zürufu ( Çönçi) materyalinin Agrolab kuruluşunda yapılan analizinin sonuçları elimize ulaştı.

Analiz sonuçlarını tahlil ettiğimizde Fındık zürufumuzda önemli miktarda Kalsiyum, Fosfat, Potastum ve Mağnezyum olduğunu gördük. Bu mikro ve Makro besin elementlerinin tamamı fındık verimi ve kalitesinde yüksek öneme sahiptir.

Ayrıca analiz yapılan zürufumuzda yaş halinde bile %67,6 olan organik madde oranının kurutulduğunda %89,2 çıktığını gözlemledik.

Her gün biraz daha çölleşen, verimsizleşen dünyamızda bu oranda organik madde içeren bir materyalin heba edilmesi dünyamız, ülkemiz ve ilçemiz adına büyük bir kayıptır.

Topraklarımızın verimsizleşmesinde en büyük etkenin organik madde oranının azalması olduğu tüm teknik elemanlarca bilinmektedir.

İlçemize hammaddesi Fındık zürufu ve budama artığı fındık dalları olan Organamineral gübre fabrikası açılması için sarf ettiğimiz çabanın tek gerekçesi de yakılarak heba edilen bu materyallerimizin ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlaması ayrıca Ülkemiz tarımsal üretiminin artırılmasında bir damlada olsa fayda sağlaması içindir.

Lütfen budama artığı fındık dalları ile hasat artığı fındık zürüflarını yakarak hem çevreyi ve toprağı kirletip hemde heba etmeyin. Bir şekilde fermantasyonunu yani kimyasal olarak çürümesini sağlayın kompost elde edin ve tarımsal üretimde kullanın.

Üreteceğiz ama her gün daha verimli daha karlı üreteceğiz ki gelecek nesillerimiz için endişe etmeyelim" 

Cenk Doğan / Ziraat Mühendisi

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Belirsiz
    Belirsiz
    3.04.2021 18:41

    Harikaa

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız