Fındık fiyatları düştü; Üretici zarar etti

Fındık fiyatları düştü; Üretici zarar etti
10.09.2019 - 19:25
1386

Fındık fiyatları için hasat başında 17 lira açıklansa da kabuklu fındık alımın bu fiyatı, piyasada yapılan spekülatif söylemlerle 13.5 liraya kadar düştü. Fındık üreticisi ise yine zarar etti.

 Fındıkta bu sene yüksek bir rekolte elde edilirken bu sene hasat öncesinde fındık fiyatları açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Temmuz tarihinde fındık fiyatı kilo başına 17 lira olarak açıklanmıştı. Kabuklu fındık alımın bu fiyatı, piyasada yapılan spekülatif söylemlerle 13.5 liraya kadar düştü. Fındık üreticisi ise yine zarar etti.

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşe yazısında fındık fiyatlarını ele alarak "Fındıkta yalan rüzgarı, fiyatı aşağıya çekti, üretici zarar etti" diye yazdı. Yıldırım, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) üreticiye 11.2 milyon lira ödeme yapması ile fındık fiyatı 14 liraya çıktı.

FINDIK FİYATLARI OLUŞTURULAN MANİPÜLASYON ORTAMI İLE DÜŞTÜ

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TMO'nun fındık alım fiyatı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatı geçtiğimiz yıl 27 Ekim'de 2018 ürünü kabuklu fındık fiyatı Giresun kalite için kilo başına 14 lira 50 kuruş, Levant kalite fındığın kilosu 14 lira, sivri ve diğer fındıkların kilosu ise 13 lira olarak duyurulmuştu. TMO da 1 Kasım itibariyle alımlara başlamıştı. Bu yıl ise açıklamaya rağmen, oluşturulan manipülasyon ortamı fiyatları aşağı çekti.

Fındık alım fiyatı için bu yıl Giresun Kalite fındık için kilo başına 17 lira, Levant fındık için 16.5 lira, sivri ve diğer fındıklar için kilo başına 15 lira 50 kuruş olarak açıklandı. "Açıklanan fiyat üreticiler tarafından büyük oranda benimsendi" diyen Yıldırım, "En azından çok büyük itirazlar gelmedi. Fakat, tüccar bu fiyattan pek memnun kalmadı. Onların beklediği fiyat 15 liranın altıydı." diye yazdı.

TMO'NUN AÇIKLAMASI İLE İTALYAN FERRERO FINDIKTA FİYAT YÜKSELTTİ

Tarım üreticilerinin sorunlarını köşesinde dile getiren Ali Ekber Yıldırım'ın aktardığı bilgilere göre, fındıkta en büyük alıcı konumundaki Ferrero, 2019 ürünü fındık alım fiyatını kilo başına 15 lira 75 kuruş olarak açıkladı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fiyatı hasattan önce ve 17 lira olarak açıklaması İtalyan şirketi Ferrero’nun fiyatını yükseltti.

TMO hazırlıklarını yaptı, alım kriterlerini belirledi ve 21 Ağustos itibariyle fındık alımına başladı. Alımlar devam ederken bazı tüccarlar fiyatı düşürmek için spekülatif haberler yaymaya başladı.

Yıldırım, "TMO’nun ödeme yapmadığını, alım noktalarında fındığın geri çevrildiği, yeterli deposu olmadığı gibi gerçeği yansıtmayan spekülatif söylemlerle kabuklu fındığın fiyatı 13.5 liraya kadar düşürüldü. Fındığını ucuza satmak zorunda kalan üretici zarar etti. TMO’nun 4 Eylül'de açıklama yapması ve aldığı fındığın bedeli olarak 11 milyon 200 bin lira ödeme yapması ile fiyat 50 kuruş artışla 14 liraya çıktı" hatırlatmasında bulundu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız