RİSK ALTINDA OLAN SADECE AKÇAKOCA VE FINDIK MI, ŞEFTALİ, İNCİR,CEVİZ, BADEM, DUT, ZEYTİN ?

RİSK ALTINDA OLAN SADECE AKÇAKOCA VE FINDIK MI, ŞEFTALİ, İNCİR,CEVİZ, BADEM, DUT, ZEYTİN ?
8.09.2019 - 20:12
1692

 Amerikan beyaz kelebeği tırtıllarının yayıldığı bir bölgede Ekonomik zarar eşiği, populasyon sayımı, Mücadele karar formulasyonu vs vs teknik terimlerle uğraşmaya, vakit kaybetmeye gerek yoktur.


Tek bir tırtıl yumağı kalmayana kadar tüm mücadele yöntemleri ile mücadele yapılmalı, bulunduğu bölge temizlenmelidir.

Amerikan beyaz kelebeği ne fındıkta, ne turunçgillerde, ne İncirde ne diğer dikili tarım arazilerinde zarar veren diğer zararlı böceklere benzememekte, tamamen işgal ve Alanı zapt etmeye yönelik çalışmaktadır.

Bunu anlamak için yeterli çoğunluğa ulaştığı bir alanda zarar görmüş bir iki bahçeyi gezmek yeterlidir.

Sonuçta karşımızdaki canlı 1 kelebekten 1 senede 4.000 tırtıl olarak çoğalmakta, yaşamaktadır.

Mücadelede geciktiğimiz her yıl işimiz 4.000 kat zorlaşmaktadır.

Dağılma haritasını incelediğimizde 1975 yılında Meriç ırmağını geçerek Edirneden giriş yapmış olan kelebek 30 yılda bahçe bahçe Sakarya - Düzce hattına ulaşabilmiştir.

Bugüne kadar geçtiği bölgede yapılan tarım şekli hububat ve yem bitkileri alanları olduğu, doğal düşmanının çok olduğu bir alanda ilerlemeye çalıştığı için kenar köşedeki ağaçlardan ilerlemiş, ilerlerken populasyonu zayıflamış ve dağılımı yavaş olmuştur.

2012 yılında Sakarya bölgesindeki fındık ocaklarına ulaşan zararlı 2016 yılından itibaren bölgedeki fındık ocaklarında yoğun zarar vermeye başlamıştır.

Sakarya ve Düzce illerimizde zararlının ilk görüldüğü tarih ile yoğun zarar verdiği tarihlere bakıldığında bir bölgeye ulaştığında 4-5 yılda maksimum zararı verecek yoğunluğa ulaştığı görülmektedir.

Şu an yoğun dikili tarım yapılan bölgelerimize ulaşmış olup bundan sonraki süreçte dağılımı daha hızlı ve etkin olacaktır.

Biraz inceleme yapıldığında Bartın , Zonguldak, Ordu da fındıkta, Bursada şeftalide, Aydında İncirde, Akdenizde Turunçgillerde, Hatay da zeytin de amerikan beyaz kelebeğinin yoğun bir zararı olmadığını ve etkin mücadele yapılmadığını görmek mümkündür.

Bugün olmaması olmayacağı anlamına gelmemektedir.Amerikan beyaz kelebeği yeterli mücadele olmadığı, ilerleme hattı kesilmediği sürece, metre metre ağacın var olduğu tüm bölgelerimize dağılacak ve zarar verecektir.

Tarımsal üretimde Dünyada en üst sıralarda, bir çogunda en üstte olduğumuz tüm bu ürünlerimizin geleceği tehdit altındadır.

Gelecekle ilgili tedbir almamız, Ülkemizin en değerli ürünleri olan bu ürünlerimizi korumaya çalışmamız gerekmektedir.

Başta Bakanlığımızda bulunan araştırma kuruluşları ve üniversitelerimizin Ziraat fakülteleri olmak üzere Tarım müdürlüklerimiz yani bizler, Ziraat odalarımız, tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın ;

Amerikan beyaz kelebeği mücadelesi ve mücadelenin önemi hakkında farkındalık sağlama çalışmaları yapmaları, Üreticilerimize kültürel mücadelenin önemini ve yapılması gerekenleri, kimyasal mücadelenin nasıl ve ne zaman yapılacağını, fındık ocaklarını takip ve gözlemin önemini anlatması,

Özellikle Kasım ve Mayıs - Ağustos aylarında hep beraber sahaya inerek kültürel ve kimyasal mücadele çalışmalarını takip etmesi, yönlendirmesi, eksiklikleri bildirmesi Üreticilerimizi teşvik eden ve destek olan konumunda olmaları gerekmektedir.

Özellikle bulaşık bölgelerimiz ile bulaşık olmayan bölgelerimiz arasında tıpkı orman yangınlarında olduğu gibi güvenli bölgeler oluşturulmalı, kelebeklerin daha fazla ilerlememesi için her önlem alınmalıdır.

Şehirlerimizde , Köylerimizde toplantı yapıp, yol kenarlarındaki bir kaç ağacı ilaçlayıp biz görevimizi yaptık bundan sonrası üreticinin işi ve üreticinin sorumluluğunda dersek,

Amerikan beyaz kelebeği 15--20 yıl içerisinde başta Fındık olmak üzere tüm dikili tarım arazilerimizde önemli ölçüde zarar veren bir zararlı haline gelecektir.

Kaybettiğimiz her yıl sonrası bir önceki yıldan daha fazla çalışmamız gerekecektir.

Organize olup planlı bir şekilde çalışarak, Üreticilerimize populasyonun nasıl azaltılacağını defalarca anlatarak, günü geldiğinde kültürel ve kimyasal mücadelede sahaya inip üreticilerimizle birlikte zararlı ile mücadele ederek Amerikan beyaz kelebeği populasyonunu bitirmeli ve topraklarımızda bu tehlikeyi sona erdirmeliyiz.

Bu zararlının zarar eşiği falan bulunmamaktadır. Bir kelebek bile varsa sonraki yıllar adına mücadele edilmelidir.

Buraya kadar okuduysanız şükranlarımı sunarım

Cenk DOĞAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız