Her Yer İşgal Altında... Amerikan Beyaz Kelebeği...

Her Yer İşgal Altında... Amerikan Beyaz Kelebeği...
6.09.2019 - 13:09
3038

 Çok önemli olduğunu düşündüğüm için yazmaya karar verdim. Bugün yani 05.09.2019 Perşembe günü Karaburun’a hayvanı olan bir işletmeye gittim. Yanımda iki arkadaş olduğu halde ahırın önünde işletme sahibini beklerken ; işletme sahibini ve işletmeyi çok iyi bildiğim için ben rehberlik edip ahıra girelim dedim.

Tam ahırın kapısına geldik bu ne lan dedim? Ahır kapısında hiç abartmıyorum yüzlerce hatta binlerce tırtıl sarmış dokunacak yer kalmamış. Kapıda duran su bidonları, yem kapları, ağaçlar, kazma küreğin sapları dahi aynı durumda!!!

Korkunç bir manzara vardı ve korku filmi gibiydi!

İşletme sahibi geldiğinde “ abi ne bunlar? “ dedim. Sorma Ahmet Amerikan beyaz kelebeği dedi.

Vayyy bizim meşhur kelebek bunlar ha! Yani şuan tırtıl sonra form değiştirip kelebek oluyorlar.

Abi bu ne İlaçlama tavsiye etmediler mi? Başvurmadınız mı? Dedim. Ben İlaçlama yaptım ama Ağustos ta bu tekrar doğuracak dediler aynen öyle oldu. Bahçeleri ağaçları bırak evde yemek yiyemiyoruz heryeri sardılar dedi.

Yan taraf İlaçlama hiç yapmadı ağaçlarda bir tane yeşil yaprak kalmadı kurudu dedi!!!!!

Benim uzmanlık alanım veya anladığım bir konu değil ve bu konuda söz sahibi bitki korumacı ziraat mühendisi arkadaşlara akıl verecek zihniyette değilim.

Ancak uzman olmasam da konu ile ilgili eğitim amaçlı toplantılar yapıldığını hatta bu konuda yeterli ilgi olmadığı yönünde serzenişler olduğunu bakanlık mensubu olmam nedeniyle biliyorum.

Bu konuyu yazmamın asıl sebebi şu; bırakın toplantıları, seminerleri!!! Vatandaşın feryat edecek hali kalmamış sessiz çığlığını duyup acil eylem planı oluşturup hemen hayata geçirin!!!

Durum gerçekten çok vahim. Vatandaşın söylediği fındık veya başka meyve ağaçları hepsi hak getire 1-2 sene içinde yeşil ağaç kalmayacak. Ne yapacağız bilmiyoruz!!!!

Sene 1990 Eylül ayı Türkiye’de sığır vebası salgını Van, Muş ve Siirt’e patladı. 48 saat sonra Adapazarı’nda besiciler sabah uyandıklarında yüzlerce besi danasının, yüzlerce süt ineğinin ölüsünü buldu. Manzara korkunçtu!!!! Ardından peşi sıra diğer illerden felaket görüntüler geldi! Bakanlık ne yaptı o zaman? Üstelik şimdiki gibi çağ atlamamış Türkiye’nin Tarım ve Köy işleri bakanlığı veteriner fakülteleri ve mevcut laboratuvarla bir araya gelip hızlıca eylem planı oluşturup ; tabir yerindeyse eli silah ( enjektör) tutan herkesi sahaya sürüp sıkı bir ücretsiz aşılama çalışması yapıldı. Ulaşım imkanı olmayan köylere helikopterle personel indirildi. Hafta sonu gece gündüz demeden aşılama çalışması yapıldı. Hasta veya hastalıktan şüpheli hayvanlar derhal imha edildi ve tazminatını devlet ödedi. Bu sıkı çalışma sonucunda 3 yılın sonunda sığır vebası tamamen yok edildi!

Uzun yazdım biliyorum ve yine biliyorum ki ağaçlara sığır gibi tek tek aşı yapılamaz böyle bir şey olmaz ama uygulama açısından daha kolay olur aslında! Zirai hastalıklarla alan mücadelesi daha az personel ve gelişen teknolojiyle daha hızlı olur.

Vatandaşın talebi şudur kardeşim; “ devlet bize alan bazlı destek vermesin gerekirse, varsa bu lanetin kesin çözümü komple alanı ilaçlasın ister uçakla, ister helikopterle, ister dronla!!!

Bir kaç yıl sonra fiyatını tartışacağınız bir fındığımız kalmayacak yoksa.... Karaburun’dan bir vatandaş

Bilemedim ne diyeyim 

Ahmet YILDIRIM & Veteriner