Ezberler bozuluyor...Fındık sektörü bu bahçeyi bekliyor

Ezberler bozuluyor...Fındık sektörü bu bahçeyi bekliyor
12.06.2019 - 12:54
4498

  Fındık üreticisi ülkeler İtalya ve İspanya’nın da ortak olduğu proje kapsamında,   5 dönümlük eğimli bir arazi üzerine, teraslama yöntemi ve tek dal usulüyle  örnek bahçe oluşturuldu.

Ordu Ticaret Borsasının Ordu Valiliği, Ordu Üniversitesi, Altınordu Ziraat Odası, İtalya TUSCIA Üniversitesi ve İspanyol IRTA‘nın ortak olduğu ‘Fındık Üretiminde Geleneksel ve Modern Uygulamaların İncelenmesi’ başlıklı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve 2 yıl süren proje fındık sektöründe yeni bir çığır açmaya hazırlanıyor.

Yeni bir fındık bahçesi modeli

Fındık üreticisi ülkeler İtalya ve İspanya’nın da ortak olduğu proje kapsamında Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi arkasında örnek fındık bahçesi oluşturuldu. 5 dönümlük eğimli bir arazi üzerine, teraslama yöntemi ve tek dal usulüyle oluşturulan örnek bahçe, ekonomik anlamda ürün verecek çağa geldiğinde, fındık dikimi yönünde yepyeni bir model ortaya çıkarması bekleniyor.

Avrupa’nın en başarılı 11 projesinden biri

2 yıl önce başlanan ve bütçesi 121 bin 980 avro olan proje, 287 proje arasında iyi uygulanmaların değişimine yönelik başarılı bulunan 11 projeden birisi arasında yer alıyor.

İspanya, İtalya ve Türkiye hareketliliklerinde yapılan gözlemler ile uygulamaların detaylı bir biçimde yer alacağı Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerine çevrilmiş kitaplar projenin hafızası olarak tarihe ve bilim dünyasına önemli bir ışık tutacak.

Fındık sektörü için önemli bir adım

Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, uygulanan projemin en önemli aşamalarından birinin örnek bahçe olduğuna dikkat çekerek, “Biz, bu bahçede, fındık üretimini geleneksel üretim alışkanlığından kurtarmanın mümkün olduğunu göstereceğiz. Fındık üretiminde endüstriyel ve modern yöntemlerin tamamını prototip niteliğinde olan bu bahçede uygulama imkanı oluşturacağız” dedi.

“Ezber bozacağız”

Kahraman, şöyle konuştu:

“Uyguladığımız proje ile verimlilik ve kalite artışı hususunda yıllara sari hedef ve vizyon ortaya koymuş bulunmaktayız. Bundan sonra hayata geçireceğimiz diğer projelerle örnek bahçemiz modern çapta büyüyecek ve artık bir model halini alacaktır. Çok kazanmak istiyorsak çok satmak zorundayız. Çok satmak için de çok ve kaliteli üretmek zorundayız. Biz, ezber bozacağız. Ezber bozmalıyız. Çok ve kaliteli üretip, çok satarak çok kazanmalıyız.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Böyle bir düz arazi nerede ve ne kadar var.Yüzde doksanı engebeli bir arazide böyle bir tarım böyle bir dikim olabilir mi.

 • BURAK
  BURAK
  3.04.2021 18:41

  BU ADIM TARIMIN BİTMESİ İÇİN SON DARBEDİR. O BAHÇE MODELİ HANGİ TÜR TOPRAKTA İŞE YARIYOR HİÇ ARAŞTIRDINIZ MI? FOTOĞRAFTA BİLE GÖRÜYORSUNUZ BU ARAZİ DÜMDÜZ. BİZİM ARAZİMİZ İSE EĞİMLİ DAĞLIK. BU MODELE GEÇMEK İÇİN HERKES TARLASINI SÖKÜP BAŞTAN EKMEYE KALKACAK. O AĞAÇLAR BÜYÜYENE KADAR FINDIK ÇOK AZ ÜRETİLECEK. ONDAN SONRA DA O AĞAÇLAR TUTMADI DENİLEREK TEKRAR ESKİ SİSTEM DİYECEKLER. BÖYLECE 5-6 YIL İÇİNDE FINDIK DA KOMPLE BİTMİŞ OLACAK. TARLASINA BAKIM YAPAN ADAM ZATEN VERİMLİ FINDIK ALIR. HER YENİLİK İYİLİK GETİRMEZ. O YÜZDEN TÜRK HALKI UYANIK OLUP BOZMASIN BİLDİĞİNİ, ŞAŞMASIN YOLUNDAN. PİŞMAN OLMASIN. ÜLKEDE TARIM BİTİYOR ZATEN AĞIR DARBE VURULMASINA İZİN VERMEYİN.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız