DALDAKİ FINDIĞI 15 LİRADAN SATMIŞLAR

 DALDAKİ FINDIĞI 15 LİRADAN SATMIŞLAR
9.06.2019 - 20:07
4109

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’tan fındıkla ilgili şok bir iddiada bulundu. Ordu Yerel Medyasına özel açıklamalar yapan Enginyurt, “duyumlarımıza göre alivreciler, 15 liradan alivre satış gerçekleştirmişler.” dedi.

Fındık fiyatında en büyük dertlerden biri de alivre yani önden satış. Her fındık sezonunda daha sezona başlamadan 3-4 ay önce bazı fındık ihracatçıları, belli bir fiyattan yurt dışına fındık satışı yapmaları fındık fiyatı baskı altında tutan en önemli nedenlerden biri.

Daha ortada ne rekolte bellidir, nede bir taban fiyatı bellidir ama birilerinin peşin para karşılığı dalda bile yeni yeni gözükmeye başlayan fındığı yurt dışındaki alıcılara satma anlaşmalarını yapma alışkanlıklarına bu yılda devam ediyorlar.

Fındığın başındaki en önemli dertlerin başında gelen alivre yani önden satışla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, www.orducu.com haber sitesine çok önemli açıklamalarda bulundu.

FINDIĞI 15 LİRADAN SATTILAR

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındık taban fiyatı 18 lira olarak ilan edilmeli. Toprak Mahsulleri Ofisi, 10 Temmuz’u geçmeden bu fiyatı açıklamalı ve piyasaya gireceğini ilan etmeli. Çünkü, duyumlarımıza göre alivreciler, 15 liradan alivre satış gerçekleştirmişler. 15 lira demek bu fındığı 12 liradan almaya kalkmak demektir. Fındığın rekoltesini 815 bin ton olduğunu Amerika’da ilan etmelerinin altında yatan kirli oyun, kirli sebepte budur.”

SON 5 YILLIK ORTALAMA 650 BİN TON

Alivre satışının önüne geçebilmek için acilen açıklama yapılması gerektiğini söyleyen Enginyurt, “Son 5 yılda 650 bin ton ortalamayı geçmeyen fındık rekoltesini 815 bin ton olarak göstermelerinin yegane sebebi ‘fındık fazla, rekolte çok yüksek’ diyerek 15 liradan yaptıkları alivre satıştan kar elde edebilmek için 12 liraya düşürme oyunudur. Bu oyunu bozacağız. Fındık acilen 18 lira olarak ilan edilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan da bu konuda da yardım bekliyoruz. TMO’dan ve Tarım Bakanı’ndan da bir açıklama bekliyoruz.”

Öte yandan MHP Milletvekili Cemal Enginyurt, hafta içinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle görüşeceğini ve TMO’nun en geç Temmuz’un veya 15’i gibi fındık fiyatını ilan etmesini isteyeceğini söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız