İtalyadan fındık oyunu...Türk fındığı karşıtı soru önergesi verdi...

İtalyadan fındık oyunu...Türk fındığı karşıtı soru önergesi verdi...
4.03.2019 - 19:14
2885

 Avrupa Parlamentosu’nda bir İtalyan milletvekilinin ‘Türk fındığı karşıtı’ soru önergesi vermesi tepkiyle karşılandı. Türk fındık sektörü temsilcileri, 2002 yılında sona ermiş bir problemin İtalya tarafından yeniden gündeme getirilerek Türk fındığı üzerinde algı operasyonu yapıldığını söylediler.

İtalyan hükümetinde koalisyon ortağı Lega Partisi ve Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Mara Bizzotto, 15 Şubat 2019 tarihinde Avrupa Parlamentosu'na Türkiye'den fındık ithalinin sağlık açısından riskli olduğunu ifade eden bir karar tasarısı sundu.

İtalyanlar kendi fındık üreticilerini ve fındıklarını korumak için Avrupa parlamentosuna sundukları bildiride; Türkiye'den fındık alımının sınırlandırılmasını istediler. Bu istemlerine gerekçe olarak da, Türk fındığının yüksek oranda aflatoksin içerdiğini ve bu nedenle İtalya ve Avrupa'daki vatandaşların sağlığını korumak için Türkiye'den fındık alımının sınırlandırılmasını talep etti.

2002'de olayı yeniden kaşıdılar

Bu karar tasarısına sert tepki gösteren Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, Türkiye'den sonra dünyadaki en büyük fındık üreticisi olan İtalya'nın, fındığın en büyük tüketicisi olan AB ülkelerini kendi lehine çevirmek için Türk fındığını kötüleyecek algı operasyonlarında bulunduklarını söyledi.

İtalyan milletvekilinin söz konusu önergede öne çıkarmaya çalıştığı aflatoksin sorununun 2002 yılında gündeme geldiğini ve bunun da AB sınır kapılarında sondaj usulü aflatoksin denetimi yapılması ile aşıldığını hatırlatan Sevinç, “2002 yılındaki sorunun aşılmasından sonra tüm AB ülkelerine yapılan fındık ithalatında devam etmektedir. Yani AB yıllardan bu yana fındık ithaline sorunsuz bir şekilde devam etmektedir” dedi.

İtalya'nın rekoltesi Türkiye'nin 7‘de 1'i

AB ülkelerinin yılda ortalama 650-700 bin ton kabuklu fındık üreten Türkiye'den yılda 400 bin ton kabuklu fındık ithal ettiğini belirten Sevinç, buna karşılık İtalya'nın yıllık ortalama rekoltesinin 100-120 bin ton kabuklu civarında olduğunu kaydederek, “Bu rakamlara bakıldığında AB ülkelerinin veya İtalya'nın Türkiye'den fındık ithal etmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesinin mümkün olmayacağı da açıktır” diye konuştu.

Sevinç, şöyle konuştu: ”Hal böyle olmakla birlikte ‘bir musibet bin nasihatten iyidir' ata sözümüzden yola çıkarak, Türk fındık ihracatına engel koymak için tabiri caiz ise pusuya yatmış çevreler olduğunu bir kez daha hatırlamalı ve aflatoksin sorununun bilhassa kurutma ve depolama sırasında yapılan hatalı uygulamaların bir sonucu olduğunu unutmayarak bu konularda özenli davranmaya dikkat etmeliyiz. Öyle bilinmelidir ki, Türkiye'nin fındık üretim ve ihracatındaki dünya liderliği başkalarının stratejik hamleleri ile değil, ancak kendimizin fındık üretim ve ihraç politikalarımızda yapacağımız ve yapmakta olduğumuz yanlışlar ile tehlikeye düşebilecektir.” 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • "
  3.04.2021 18:41

  yıllar önce şahit olduğum bir konuşmada; üniversiteden gelen "AFLATOKSİN testlerinizi ücretsiz yapmamıza müsade edin, sonrasında da çıkan sonuca göre size düzenli eğitim verelim, önleyelim bu sorunu. böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda yurt dışı fındık alımlarınızı kısıtlandıracak" diyen iki değerli ileri görüşlü hocamızın feryatları geliyor aklıma. ne il tarım, ne tarım kredi ne de belediye seslerini duymadı.. sonrası mı? sonrası işte başımıza gelenler!! bu ülke ancak bilimle ilerler.. doğru kapıları çalarsak eminim biz çiftçiler olarak daha iyi üretimler yapabiliriz. zararın neresinden dönsek kâr.. uyanalım arkadaşlar..

 • NEEYİN HABERİ BU
  NEEYİN HABERİ BU
  3.04.2021 18:41

  YEREL SEÇİMDE FINDIK MANİPÜLASYONU MU VAR? BİRİLERİ TARAFINDAN...

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız