Çürük oranının yüzde 3 olarak belirleyen TMO’ya İlgi Azalıyor

 Çürük oranının yüzde 3 olarak belirleyen TMO’ya İlgi Azalıyor
13.11.2018 - 08:04
1903

TMO’nun fındığa müdahalesiyle birlikte fiyatların artacağını düşünen üreticilerin fındıklarını satmadığını açıklayan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım kriterleri arasında çürük oranının yüzde 3 olarak belirlenmesinin üreticileri mağdur ettiğini belirtti.

Başkan Akarsu, “Geçen yıl bu oran daha yüksekti. Bu rakamın yüzde 5 civarına çekilmesi lazım. Burada hem üreticilerimizin mağdur olduğunu gördük, hem de orada çalışan görevli arkadaşlarımızın mağduriyet yaşadığını gördük” dedi.

TMO’YA İLGİ AZALIYOR

Fındık fiyatının 14 liranın üstüne yükseleceğini düşünen üreticilerin fındığını TMO’ya getirmediğini söyleyen Oda Başkanı Akarsu, şunları kaydetti:

“İlk etaptan itibaren yoğun bir ilgi vardı. Fakat şu anda günden güne düşen bir ilgi var. TMO, ‘ben alım yapıyorum’ dediğinden itibaren 12 lira olan serbest piyasa şu anda 13 lira, 13,50 lira, randımanla birlikte 14 liraya kadar giden bir fiyat var. Hatta 57, 58 randıman gelen üreticinin fındığı da 14,50-14-75 liradan işlem gördüğü zamanlar var. Bu durum oluşunca da üreticilerimizde hala güzel bir beklenti var. ‘Belki daha yukarılara gider. TMO fiyatlarının üzerine çıkar’ diye bir yavaşlama var. Zaten hedeflerimizde ne vardı; TMO’nun devreye girerek bu piyasanın yükselmesini, bu piyasanın adı serbest piyasa olup da uygulamada tekelleşen bir piyasa vardı. TMO’nun devreye girerek piyasanın hareketlenmesini talep etmiştik.  Bu konuda başarılı olduğumuza inanıyorum. TMO’nun devreye girmesi önemli bir noktaydı.”