FİSKOBİRLİK ÇALIŞANLARIN MAAŞINA GÖZ DİKTİ...

FİSKOBİRLİK ÇALIŞANLARIN MAAŞINA GÖZ DİKTİ...
21.09.2018 - 15:09
2708

 AK Parti'den  Sakarya Milletvekili Adayı olan Lütfü Bayraktar’ın başkanı olduğu Fiskobirlik, kendi şirketi Fiskomar’dan alışveriş yapmayan çalışanlarının maaşından 350 liraya kadar kesinti yapacağını duyurdu.

 BU AY BAŞLAYACAK

Yaşanan ekonomik krizden dolayı şirketler birer birer iflas anlaşması yapmaya başlarken, zarar eden şirketler  çözümü çalışanlarının maaşlarına göz dikmekte buldu.

Fiskobirlik, kendi şirketleri olan Fiskomar’dan alışveriş yapılmasını çalışanlarına zorunlu hale getirdi. Şirket yetkililerinin işçilere yaptığı yazılı açıklamada, Fiskomar’dan alışveriş yapmayan personellerin maaşlarından 200 ile 350 liralık kesintiler olacağı duyuruldu. Milli Gazete’den Onur Şehmus Şahin’in haberine göre; şirket personeli, kesintilerin Eylül ayında başladığını söyledi.

“PEŞİN ÜCRET KESİNTİSİ YAPILACAK”

Fiskobirlik’in 14 Eylül tarihinde yayınladığı, “Tüm personelin dikkatine!” başlıklı yazı aynen şöyle: “Şirketimizce gerçekleştirilen incelemede bir kısım personelin birliğimiz alt şirketi olan Fiskomar A.Ş.’den alışveriş yapmadığı tespit edilmiştir. Kurumumuza ve Fiskomar A.Ş.’ye maddi destek vermek adına çalışan personelin ücretlerinden (kesilecek miktar kadar alışveriş yapılması kaydıyla) bir miktar peşin ücret kesintisi yapılacak olup (200-350 TL aralığında) bilgilerinize rica ederiz.”

İşte o yazı:

İş ve işçi hakları avukatı Beril Çalışkan, Fiskobirlik’in işçilerine dayattığı Fiskomar’dan alışveriş yapma zorunluluğunun kanunda hiçbir karşılığının olmadığını belirterek, “Fiskobirlik’in yaptığı bu haksız uygulama işçilere sözleşmeleri feshetme hakkı doğuruyor. İşten çıkan işçiler dava yoluyla tüm tazminat haklarını alabilirler. Anayasa’ya aykırı olmasının dışında yapılan bu işlem zorlamaya girer ve suç teşkil ediyor. İşçiler işten çıkıp hak ettikleri tüm tazminatları alabilirler ama günümüz koşullarında işten çıkıp işsiz kalmak söz konusu oluyor. Bu durumda çalışanlar grev haklarını kullanabilirler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurabilirler” ifadelerini kullandı.