FİSKOBİRLİK ÇALIŞANLARIN MAAŞINA GÖZ DİKTİ...

FİSKOBİRLİK ÇALIŞANLARIN MAAŞINA GÖZ DİKTİ...
21.09.2018 - 15:09
2640

 AK Parti'den  Sakarya Milletvekili Adayı olan Lütfü Bayraktar’ın başkanı olduğu Fiskobirlik, kendi şirketi Fiskomar’dan alışveriş yapmayan çalışanlarının maaşından 350 liraya kadar kesinti yapacağını duyurdu.

 BU AY BAŞLAYACAK

Yaşanan ekonomik krizden dolayı şirketler birer birer iflas anlaşması yapmaya başlarken, zarar eden şirketler  çözümü çalışanlarının maaşlarına göz dikmekte buldu.

Fiskobirlik, kendi şirketleri olan Fiskomar’dan alışveriş yapılmasını çalışanlarına zorunlu hale getirdi. Şirket yetkililerinin işçilere yaptığı yazılı açıklamada, Fiskomar’dan alışveriş yapmayan personellerin maaşlarından 200 ile 350 liralık kesintiler olacağı duyuruldu. Milli Gazete’den Onur Şehmus Şahin’in haberine göre; şirket personeli, kesintilerin Eylül ayında başladığını söyledi.

“PEŞİN ÜCRET KESİNTİSİ YAPILACAK”

Fiskobirlik’in 14 Eylül tarihinde yayınladığı, “Tüm personelin dikkatine!” başlıklı yazı aynen şöyle: “Şirketimizce gerçekleştirilen incelemede bir kısım personelin birliğimiz alt şirketi olan Fiskomar A.Ş.’den alışveriş yapmadığı tespit edilmiştir. Kurumumuza ve Fiskomar A.Ş.’ye maddi destek vermek adına çalışan personelin ücretlerinden (kesilecek miktar kadar alışveriş yapılması kaydıyla) bir miktar peşin ücret kesintisi yapılacak olup (200-350 TL aralığında) bilgilerinize rica ederiz.”

İşte o yazı:

İş ve işçi hakları avukatı Beril Çalışkan, Fiskobirlik’in işçilerine dayattığı Fiskomar’dan alışveriş yapma zorunluluğunun kanunda hiçbir karşılığının olmadığını belirterek, “Fiskobirlik’in yaptığı bu haksız uygulama işçilere sözleşmeleri feshetme hakkı doğuruyor. İşten çıkan işçiler dava yoluyla tüm tazminat haklarını alabilirler. Anayasa’ya aykırı olmasının dışında yapılan bu işlem zorlamaya girer ve suç teşkil ediyor. İşçiler işten çıkıp hak ettikleri tüm tazminatları alabilirler ama günümüz koşullarında işten çıkıp işsiz kalmak söz konusu oluyor. Bu durumda çalışanlar grev haklarını kullanabilirler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurabilirler” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Timur Cumhur
    Timur Cumhur
    3.04.2021 18:41

    FİSKOMAR'DAN ALIŞ VERİŞ YAPMAYACAĞIM Ne demek çalışanın kazancından peşinen ücret kesintisi? Üstelik çalıştığı işyerinden alış veriş yapma mecburiyeti... Bu nasıl bir katakulle? Bu durumun izahı yok da yinede bir isim vermek gerekirse; "Emekçinin hakkını peşinen gasp etmek" diyebiliriz. O yazının altına imza atan zati muhterem, hangi devrin, hangi köle düzeninin yöneticiliğini yapıyor bilmek isterim. Hak var hukuk var. Hadi geçtim, vicdan var vicdan. Verdiğini geri almanın başka bir yolu bu. İşçi aldığı ücretle borç ödeyecek borç. Verdikleri ücret sanki 5000 TL. Asgari ücret ver ya da biraz üstü. Birde 300 Lira harcama yap fiskodan. Belki yapmayacak. Yapacak durumu yok. Ödemesi var veya başka başka harcama özgürlüğü var çalışanların. Sanane denmez mi bu duruma. Çalıştırdın ücretini verdin. Nerede kullanacağından sanane! Üstelik işçi lehine haklı fesih sebebi. İş akti biter tazminat ödersin biter. Mahkeme yolu açık ve tek cerselik bir dava olur. Hukuk işçiyi haklı bulur bu meselede... Ama bunların hepsi ne lüzum var böyle şeylere dedirtiyor. İnsan vicdan muhasebesini iyi yapmalı. Şahsen ben bu garip ve vahim durumdan ötürü kişisel protesto hakkımı kullanmak istiyorum. Fiskomar'dan alış veriş yapmayacağım... Bilmem Akçakoca halkı ne düşünür ne yapar. Kim bilir belki işçi arkadaşlarıma desteğim olur...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız