12 İŞÇİDEN AZ ÇALIŞTIRAN TARLA SAHİBİ ”ÇAVUŞ PARASI” ÖDEMEYECEK

12 İŞÇİDEN AZ ÇALIŞTIRAN TARLA SAHİBİ ”ÇAVUŞ PARASI” ÖDEMEYECEK
26.07.2018 - 16:36
18572

Düzce İli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısı Akçakoca’da yapıldı.

Bugün Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığında yapılan  toplantıda fındıkla ilgili çok önemli kararlara imza atıldı.

İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk ile ilçe oda başkanlarının katıldığı toplantıda, 12 işçiden az işçi çalıştıran işverenin ”çavuş parası” adı altında herhangi bir ücret ödememesi yönünde kararı verildi.

ÇALIŞIRSA 2 ÇALIŞMAZSA 1 YEVMİYE

Çavuş dahil 12 ve üzeri fındık işçisi çalıştıran tarla sahibinin, fındık işçisini tarlaya getiren ve başında duran çavuşun  tarlada çalışması durumunda günlük iki; hasat çalışmalarına dahil olmayıp sadece bahçede bulunursa bir yevmiye karşılığı olarak ücret ödenmesine karar verildi.

Tarlada çalışan İşçilerin temizlik işini gören işçiye 1 yevmiye

İşçilerin yemeğini tarla sahibi verirse, işçi gruplarında ayrıca aşçı çalıştırılmasına gerek olmadığı, aksi durumda mevcut işçilerin sayı gözetmeksizin temizlik ihtiyacına cevap veren şahsa da herkese ödenen ücret ederince ücret ödenmesi yönünde tavsiye kararı alındı.

Toplantıya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı, Düzce Ziraat Odası başkanı Ramazan Öztürk, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran,Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş,  Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı,  Kaynaşlı Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Şahin,  Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Yılgın,  Gölyaka Ziraat Odası Başkanı Bayram Bülbül,Çilimli Ziraat Odası Başkanı katıldı.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • nur
  nur
  3.04.2021 18:41

  o kadar işciyı bulmak tarlada yöneltmek ınsanlara ne kolay gelıyor herkes tarladan evıne gıdınce yatıp dınlenıyor cavuslar gece yarısına kadar ev sahınıyle ayrı ıscıyle ayrı ugrasıyor onu oraya bunu buraya burda eksık var tammala orda cokluk var tamamla hepsı cavusa aıt ıscıye tarlada kımse laf soylryemez gelır cavusa soyler ev sahıplerı kendılerı bulsun ozamn ıscısını kendı ugrassın kımse tek yomıyeye o rezıllıgı cekmez cavus canı ısterse calısır ıstemezse calısmaz onun gorevı ıscıyı calıstırmak onları yoneltmek

 • cavit
  cavit
  3.04.2021 18:41

  Bu kadar mı.? Kaç yaşında işçiler çalışacak, Küçük çocukları tarlaya sokanlara mı ceza, Tarla sahibine mi, Yoksa onların konakladığı yerlerde denetim yapılacak mı ? Aşçı parası kaç kişi için olacak ? Çavuş parası kaç kişiye kadar olacak ? Ücret nedir ? İşçilerin tarlaya naklini kim yapacak ücreti kime ait ? Çalışma saatleri belli mi ? Çuvalcı ayrımı olacak ? Oda başkanları neyi belirlemişler anlamak lazım.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız