REKOLTE TAHMİN EĞİTİMİ AKÇAKOCA’DA YAPILDI

REKOLTE TAHMİN EĞİTİMİ AKÇAKOCA’DA YAPILDI
8.05.2018 - 14:03
3575

Düzce ve ilçelerin önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta hasat öncesi her yıl tartışma konusu olan rekolte tahmininin en sağlıklı şekilde yapılabilmesi amacıyla tüm ilgili kesimlerin katılımıyla eğitim düzenlendi.

Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Akçakoca AK RESORT HOTEL’de gerçekleştirilen ve üreticilere arazide uygulamalı olarak çotanak sayımının gösterildiği eğitimin kürsü konuşmalarında, farklı kurumlardan gelen rekolte tahminlerinin sektöre zarar verdiği üzerinde duruldu.

Gerçekleştirilen eğitime İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Birim Koordinatörü Orhan Katı, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Çiğdem Bulam Köse, sektörle ilgili tüm paydaşlar ve çevre illerden gelen temsilciler katıldı.

Fındık Üretiminin %11’ini Düzce karşılıyor

Eğitimin açılış konuşmasında bu eğitimi ilimizde düzenleyen bakanlığımıza ve değerli temsilcilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Müdürü Harun Kabaoğlu; “Fındık ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olmasının yanında ilimizin de en önemli ürünüdür. İlimizde yaklaşık 25 bin kayıtlı çiftçi ile 63 bin ha. alanda fındık tarımı yapılmaktadır. 2017 verilerine göre toplam 74 bin ton rekolte ile Ülkemiz Fındık Üretiminin %11’ini ilimiz karşılamaktadır.” dedi.

REKOLTE TAHMİNİ TEK ELDEN YAPILACAK

Düzenlenen Fındıkta Rekolte Tahmini Eğitiminin öneminden bahseden İl Müdürü Harun Kabaoğlu; “Daha önceden yapılan rekolte çalışmalarında farklı kurumlar kendi rekolte tahminlerini yapıyorlardı. Bunun sonucunda da bilgi kirliliği oluşuyor ve bu durum da sektöre zarar veriyordu. Ancak Bakanlığımız bu sorunun önüne geçmek amacıyla rekolte tahmininin oluşturulacak komisyon aracılığı ile tek elden yapılmasına karar verdi. Burada uzman arkadaşlar rekolte tespiti ile ilgili bilimsel metot ortaya koyacaklar. Bu metot ile geçen senelerde olduğu gibi bu sene de fındık rekoltemizi tespit edeceğiz. Ben düzenlenen bu eğitimin ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.

DÜNYA ÜRETİMİNİN %67’SİNİ ÜLKEMİZ KARŞILIYOR

Daha sonra söz alan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Birim Koordinatörü Orhan Katı, “Fındık Bakanlığımız için, Düzce için, Karadeniz için önemli bir ürün; Dünya’da hem üretimde hem de ihracatta lider ülkeyiz.  Dünya üretiminin %67’sini Ülkemiz karşılıyor. Bu ürünü geliştirmek için Bakanlık olarak elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu eğitimleri Ordu ilinde başlattık. İkincisini de Düzce ilinde gerçekleştiriyoruz. Yapılan bu eğitimlerin faydalı olacağını umuyoruz.” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ahmet mehmet
    ahmet mehmet
    3.04.2021 18:41

    eeee sonuç? rekolte ne kadar ?

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız