Fındık üreticisi destek ödemesi bekliyor

Fındık üreticisi destek ödemesi bekliyor
6.03.2018 - 17:33
2228

 400 bin fındık üreticisi 2017'ye ait alan bazlı gelir desteği ödemesini bekliyor.Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2009'da ilk defa fındık üreticilerine ödenmeye başlanan desteğin, bu yıl da devam edeceğini hatırlattı.

 Ödemelerin kısa sürede yapılmasını beklediklerini ifade eden Soydan, "Üreticilerimize dekar başı 170 lira ödeme yapılacak. Geçen yıllarda olduğu gibi para üreticilerimizin Ziraat Bankasındaki hesaplarına yatırılacak" dedi. Soydan, ödemeyle ilgili henüz net bir gün verilmediğini söyledi.

BAHAR BAKIMI İÇİN ÖDEME ERKEN YAPILMALI

"Yaklaşık 400 bin fındık üreticisi sabırsızlıkla alan bazlı gelir desteği ödemesini bekliyor. Beklentimiz ve temennimiz özellikle bahar bakımının yapıldığı bu dönemde paraların yatırılması. Bu para bölgedeki üreticilerimize nefes aldıracak."

Üreticilerin büyük bölümünün bu parayla bahçe temizliği yapacağını ve gübre alacağını belirten Soydan, "Bir kısmı da başka ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu ödeme özellikle fiyattan umduğunu bulamayan üreticilerimizin de moralini düzeltecek" ifadelerini kullandı.

16 İLE DESTEK ÖDEMESİ

Toplamda 16 ilde ruhsatlı alanlara sahip fındık üreticilerine ödeme yapılacağını söyleyen Soydan, Bu desteklemeden en çok Ordulu fındık üreticileri yararlandığını daha sonra Ordu'yu Giresun, Düzce, Sakarya, Trabzon ve Samsun illerdeki üreticilerimiz takip ediyor." dedi.