Fındıkta karanfil sayımı başladı

Fındıkta karanfil sayımı başladı
22.02.2017 - 18:18
4674

 Fındıkta rekolte tahmini için kullanılan yöntemlerden biri olan karanfil sayımı FİSKOBİRLİK tarafından Batı Karadeniz bölgesinde başladı.

Yapılan saha çalışması ile ilgili bilgi veren Fiskobirlik Konuralp Müdürü Vedat Cingirt, " kurum olarak  her yıl olduğu gibi bu yılda Kandıra’dan Kastamonu iline  kadar olan bölgenin tamamında 2017 rekoltesine ışık tutacak karanfil sayımı yapıyoruz. Yapılan çalışmalar Mart sonuna kadar devam edecek " dedi.

Fındıkta, bir tomurcuktaki dişi çiçeklerin oluşturduğu dişi çiçek kümesinin Karanfil' olarak adlandırıldığını kaydeden Cingirt, standart fındık çeşitlerinde dişi çiçek (karanfil) açım zamanının yıllara ve iklim koşullarına göre değişmekle birlikte 15 Aralık'ta başladığını ve Mart sonuna kadar devam edebildiğini söyledi.

Fındıkta karanfil sayımı yöntemi ile rekolte tahmininin, dişi çiçeklerin yüzde 80'inin açtığı Şubat ayında daha doğru sonuçlar verdiğine dikkat çeken Fiskobirlik Konuralp Müdürü Vedat Cingirt, yaptıkları saha çalışmasında ilk izlenimlerinin olumlu olduğunu söyledi.

Haber: İsa KELEŞ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Davut Dogru
    Davut Dogru
    3.04.2021 18:41

    Bu seneki rekolte durumu nasil gorunuyor ve fındık fiyatları karanfilemi bagli görüşünüzü beklerim

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız