FİSKO, Fındık fiyatını14 liraya yükseltti

FİSKOBİRLİK, 2016 ürünü fındığı randımanına göre 14 liradan başlayan fiyatlarla alıyor. Düzce Borası’nda ise fındık 12.75 liradan işlem görüyor.

FİSKO, Fındık fiyatını14 liraya yükseltti
23.08.2016 - 18:43
7625

 Yeni ürün alım sezonuna "20 bin ton fındık" hedefiyle giren Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), 2016 yılı fındığını randımanına göre 14 liradan başlayan fiyatlarla alıyor.FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yaptığı açıklamada, birlik olarak son üç yıldır alımlarda gerçekleştirdikleri peşin ya da emanet sistemin uygulamasını bu sezon da sürdürdüklerini belirtti.

Peşin ödeme yapıyoruz!

 İsteyen çiftçilerin ürün bedellerini peşin alabileceğini, isteyenlerin de birlik depolarına fındıklarını ücretsiz emanete bırakabileceklerini ifade eden Bayraktar, çiftçilerden tercihlerini FİSKOBİRLİK'ten yana kullanmalarını istedi.Bayraktar, yeni mahsul fındık alımlarına 8 Ağustos'ta başladıklarını belirterek, iki haftalık sürede çiftçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını dile getirdi.Ciddi miktarda fındık aldıklarını kaydeden Bayraktar, "Ticari anlamda faaliyet gösteren bir kurum olduğumuz için rakam açıklamayacağız. Şunu söyleyebilirim ki her şey çok iyi gidiyor. Ortaya çıkan sonuç üreticimizin birliğine sahip çıktığının bir göstergesidir." dedi.

Fiyatımızı 14 liraya yükselttik

 Alım fiyatlarını, serbest piyasada günlük oluşan rakamlara göre şekillendirdikleri ifade eden Bayraktar, "Serbest piyasayı günlük takip ediyor ve merkezlerimizde pazar rakamlarının üzerine 20-30 kuruşluk fark koyarak alımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Artan fiyatlara biz de ayak uydurduk ve fındık fiyatımızı 14 liraya yükselttik. Randıman farkıyla bu rakam daha da artmakta." diye konuştu.

  "FİSKOBİRLİK'ten de fiyat alın"

 Bayraktar, birliğin fındık üreticisi için serbest piyasaya alternatif hale geldiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Fındıkta serbest piyasa koşulları hakim. Fiyat, pazarın durumuna göre oluşuyor ama artık serbest piyasada birlik de var. Bugün alternatif hale geldik. Üreticilerimizden, bizden fiyat almadan fındıklarını değerlendirmemelerini istiyoruz. Pazardaki fiyat ile FİSKOBİRLİK'in rakamlarını karşılaştırsınlar. Ona göre karar versinler. Tercihlerini FİSKOBİRLİK'ten yana kullanmalarını istiyoruz."

 "Fındık ve üreticinin hakkını korumaya devam edeceğiz"

 Lütfi Bayraktar, FİSKOBİRLİK'in, Türk fındığı ve üreticisinin haklarını, menfaatlerini koruma adına hareket etmeyi sürdüreceğini vurgulayarak, "Birliğin yeniden ayağa kalkması için gece gündüz çalışıyoruz. Bugüne kadar ortaya koyduğumuz projelerle çok ciddi yol katettik. FİSKOBİRLİK hızla yeniden sektörün o eski, en önemli aktörlerinden biri haline geliyor. Birliğin güçlenmesi için daha da fazla gayret gösterecek, üreticimiz ve fındığımızın haklarını korumaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız