Akçakocanın fındık rekoltesi belli oldu!

2016 yılı çotanak sayımına göre Düzce il genelinde fındık rekolte tahminini 52 bin ton olarak tespit edildiğini bildirdi.

Akçakocanın fındık rekoltesi belli oldu!
14.07.2016 - 22:02
2344

 2016 yılı çotanak sayımına göre Düzce il genelinde fındık rekolte tahminini 52 bin ton olarak tespit edildiğini bildirdi.

 

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, ülke genelinde ki tahmini fındık rekoltesini açıklamasının ardından gözler Düzce’de ki rekolte tahminine çevrildi. Tarım İl Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre, geç yıl 72 bin 460  ton olarak açıklanan 2015 rekoltesinin, bu yıl 20 bin ton azalarak 58 bin ton olarak tahmin edildiği belirtildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ülke genelinde ki tahmini fındık rekoltesini geçtiğimiz günlerde 468 bin ton olarak açıkladı. Fındık rekoltesi konusunda yapılan açıklama bir çok kesimi memnun ederken gözler Düzce’ye çevrildi. Düzce’nin rekoltesinin kaç ton olduğu merak edilmeye başlandı. Alınan bilgilere göre, Düzce’de  tahmini rekolte 52 bin ton olarak açıklandı.

 

Akçakoca 19 bin ton

 

Edinilen bilgilere göre Düzce’nin en çok fındık çıkaran ilçesi Akçakoca’da 19 bin ton rekolte beklendiği ifade edilirken, Pazartesi günü itibarıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından merkez ilçe ve ilçelerin tahmini rekoltesinin açıklanması bekleniyor.

 

İklim koşulları düşük rekoltenin nedeni

 

Uzmanlar Geçen yıl 72 bin ton olarak belirlenen rekoltedeki 20 bin tonluk düşüşe, don olayı, aşırı yağış ve sıcaklığın yanı sıra Amerikan kelebeği hastalığının fındığı etkileyerek yoğun dökülmelere neden olduğunu belirterek geçen yıla göre rekolte kaybının yüksek olduğunu yinelediler.

 

Düşük rekolte fiyatı yükseltir

 

Sezon başlarken fiyatı 14 liraya kadar çıkan fındık, aylardır üreticinin yüzünü güldürmeyerek 8 lira seviyesine kadar düştü. Bu sezon 200 bin ton azalan rekoltenin fındık fiyatını 15 liranın üzerine çıkaracağı tahmin ediliyor