Odalardan tek ses: Fındık 120 TL olmalı...

Ziraat Odaları İl Kordinasyon toplantısı, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk Başkanlığında Düzce Ziraat Odasında gerçekleştirildi. Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu'nun da katıldığı toplantıda taleplerini açıklayan oda temsilcileri, fındığın 120, alan bazlı desteğin 500 tl olmasını istedi...

Odalardan tek ses: Fındık 120 TL olmalı...
20.07.2023 - 19:26
Güncelleme 21.07.2023 - 06:29
Haber Merkezi
1078
3

Düzce Ziraat Odasında gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu, Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Yılgın, Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş, Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Gölyaka Ziraat Odası Başkanı Metin Şirin, Çilimli Ziraat Odası Başkanı Kemal Meydan, Kaynaşlı Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Şahin katıldı.

ALIM FİYATI 119 LİRA 70 KURUŞ OLMALI

2023 yılı fındık sezonu fiyat beklentisinin konuşulduğu toplantı doğrultusunda İl Koordinasyon kurulunun aldığı kararlar şu şekilde belirtildi: “ Son 1 yıl içerisinde gübre, ilaç, asgari ücretin artışı, dolardaki kur farkı ve ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda 2023 yılı 1 kilogram fındık maliyeti 79 lira 80 kuruş Köylerde ve bahçelerde yapmış olduğumuz geziler neticesinde çiftçilerimizin ve bizim isteğimiz müdahil alım fiyatının 119.70 TL olmasıdır. TMO’nun ve hükümetin bizi mağdur etmeyerek bu fiyatın altında bir fiyat açıklamaması dileğimizdir. TMO tarafından açıklanacak 2023 yılı müdahil alım fiyatı kadar adlım şartları ve kriterleri de piyasa düzeni oluşması adına önemlidir.

BU YIL DA TMO’DAN BEKLEDİĞİMİZ ALIM KRİTERLERİ;

Rutubet Oranı: %6,5’e kadar, Sağlam İç Fındık Oranı: %40 ve üzeri, Buruşuk İç Fındık Oranı: %10 ve altı , Çürük ve Bozuk İç Fındık Oranı: %5 ve altı Yabancı Madde Oranı (taş, toprak vb.): %0,5 ve altı, Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı: %10 ve altı, İlçelerin Rekoltelerine Göre Tespit edilen dekar başı verimlilik rakamlarına göre uygulanan alım kotaları %50 oranında arttırılarak belirlenmeli ve randevu verilmelidir.

500 TL OLMALI

Alan bazlı gelir desteği 500 TL’ye çıkartılmalıdır. 10 yıldır bu fiyat hiç değişmemiştir. Üretici lehine alımları kolaylaştıran kriterler devam ettirilmelidir. 2023 yılı fındık hasatının ülkemiz ve üreticimiz için hayırlısı olmasını diler saygılar sunarız”.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • veysel saka
  veysel saka
  12.08.2023 12:20

  oda bşknları odalardan modallara oradanda akp ye ne oldu 82,5 lira taban fiyatıne oldu dutmu yediniz neden sesiniz cıkmıyor ödünüz kopuyor iktidar sahiplerinden bundan önceki oda bşknı arkadaşı eleştiriyordunuz sizlerden tık yok muti bşkn cıkın en az 100 lira olmalıydı enflasyonun arkasında kalmasaydı bu üretiçi ağustosun sıcağını ve enflasyonun arkasında kalan fındık fiyatının hesabını hem oylarıyla hemde oda secimlerinde sorar cıkın acıklama yapın ödünüz bokunuzamı karıştı bırakın iktidar sev

 • veysel saka
  veysel saka
  5.08.2023 20:44

  akcakoca sakini sakince gerceği söylemiş 4 dolarda sabitle olsun bitsin

 • Akçakoca sakini
  Akçakoca sakini
  22.07.2023 12:55

  Fındığı bağlarsın dolara.. her sene fiyat derdi yaşamazsın.. bunu alan firma yabancı değil mi.. her sene verir doları alır fındığı. Bitti gitti.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız