Fındık 53 liraya yükseldi

Fındık sezonunun sona ermeye başladığı bugünlerde fındık fiyatları 53 liraya kadar yükseldi. Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, “Çiftçilerimizi bu konuda uyardık. Ama erkenden fındıkları ya sattılar ya emanete verdiler. Çoğu kişinin elinde fındık kalmadı. Fındık fiyatları serbest piyasada 53 liraya kadar çıktı” dedi.

Fındık 53 liraya  yükseldi
14.12.2022 - 08:19
Haber Merkezi
3359

Düzce’de 2022 yılı fındık ürünü piyasada 42-43 liradan girdi. Sezon içinde üreticilerin büyük bölümü fındıklarını satarken, bazı üreticiler ise emanete fındık verdiler. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, çiftçilerin fındık satma konusunda aceleci davrandıklarını söyleyerek “42-43 liradan fındık serbest piyasada gidiyordu. Biz üreticilere fındığı satmakta acele etmeyin, fındık rekoltesi tahmin edildiği gibi değil diye anlattık. Fakat çiftçiler buna rağmen ya emanete verdi yada sattılar. Şuanda piyasada fındık fiyatları 51-52 liralarda.  Arz, talep meselesi. 2022 yılı rekoltesi çok düşüktü. Baskı altında rekolte belirlendi” dedi.

ÇKS KAYITLARI İÇİN SON TARİH 31 ARALIK 2022

Başkan Öztürk ayrıca, çiftçilerin desteklemelerden yararlanmaları için ÇKS kayıtlarının yaptırmaları gerektiğine dikkat çekerek “ÇKS kayıtları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla e-devlet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet şifresi olmayan yada yardımcı olmamızı isteyen çiftçiler odaya geldiğinde bizim çalışma arkadaşlarımız her türlü kolaylığı sağlıyor. E-devlet şifreleri yoksa bile yakınlarının TC numarası ile e-devlet şifreleri alınıyor. Yaşlılarımıza, hastalarımız anında yardımcı oluyoruz. Eğer e-devlet şifresi ile kişi evinden kayıt olsa bile ziraat odasına gelerek  tarım ile ilgili durumu aktif etmesi ve çiftçiliğinin devam ettiğine dair belge alması lazım.  Aksi halde kesinlikle destekleme alamaz. Çiftçiler için bu çok önemli. 31 Aralık 2022 tarihinde başvurular son buluyor. Bundan sonra uzar mı bilmiyoruz. Çiftçilerimizin mağdur olmaması için çalışanlarımız kendilerine yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ TARIMSAL ÜRÜNLERİNİ FATURALANDIRIRSA ZİRAAT BANKASI 0 FAİZLİ KREDİ VERECEK

Ayrıca 2023 yılı destekleme ödemeleri öncesi yem, gübre, silaj veya tohum gibi tarımsal ürünlere ihtiyacı olan çiftçilerin tarımsal ürünleri alarak faturalandırması sayesinde Ziraat Bankası’nın çiftçilerin hesaplarına 0 faizli kredi adı altında harcanan kadar para yatıracağına dikkat çeken Öztürk, “Şuanda 2023 desteklemeleri yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çıkardığı yasa ile isterlerse Aralık ayı içinde Ziraat Bankası’ndan para yatacak ve bankadan faizsiz para almış olacaklar. Bununla gübre, tohum, silaj gibi alımlarda kullanabilecekler. Ziraat Bankası destekleme ücretleri yattığında banka parayı kesecek. Örnek verecek olursa destekleme kapsamında bana 10 bin lira para çıkıyor. Ben gidip tohum, ilaç yada gübre alıp faturayı Ziraat Bankası’na götürürsem bana 10 lira erkenden yatacak. Destekleme ödemeleri yattığında banka parayı otomatik kesecek” şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt