Fındık 100 lirayı geçer…

Ferrero’nun, 80 TL’den faturalı fındık alamaya başlayacağını dillendirmesinin ardından serbest piyasada fındık yükselişe geçti.

Fındık 100 lirayı geçer…
4.09.2023 - 16:44
Haber Merkezi
1533
1

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu sezon için levant kalite fındığı 82.5 TL, Giresun kalite fındığı 84 TL'den alımlarına devam ediyor. TMO’nun Ekim ayına kadar randevularının dolu olması nedeniyle acil paraya ihtiyacı olanların tercihi ise tüccar oluyor.

Serbest piyasada fındık fiyatlarını yükselişe geçti.

Sabah saatlerinde  50 randıman kabuklu fındık fiyatı, 76 – 78 TL arasında işlem görmeye başladığı saatlerde piyasalara Farrero’nun 80 TL’ten faturalı alım yapacağı bilgisinin sızdırılmasının ardından serbest piyasalar bir anda hareketlerdi.  Bazı bölgelerde  fındık fiyatlarının 80-82 TL bandına çıktığı öğrenildi.

FERRERO FATURALI 80 TL

Öte yandan dünyanın en büyük fındık alıcısı konumundaki İtalyan Ferrero firmasından fındık fiyatı için henüz resmi bir açıklama kamuoyuna yansımadı. Fındık piyasasında dolaşan haberlere göre, Ferrero'nun tüccar ve fabrikalardan kabuklu fındığı 80 TL'den alacağı söylentisi var. Ferrero'nun alım fiyatına göre, tüccar ve fabrikanın ona göre piyasadan fındık alacağı kaydediliyor.

Geçen sezon TMO'nun 52 TL'lik alım fiyatına karşı Ferrero 48-49 TL fındık fiyatı açıklamıştı. Ferrero'nun TMO'nun altında fiyat açıklaması kamuoyunda tartışmaya neden olmuştu.

100 TL’yi GEÇER

Öte yandan, fındık rekoltesinin beklenenin çok altında kalacağını söyleyen uzmanlar, üreticinin elinde ki fındığı bekletmesi halinde kısa sürede fındığın 100 TL’yi geçeceği değerlendirmesinde bulundular.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Murat
    Murat
    4.09.2023 18:19

    Bence 200 olur algıya devam!!

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız