Fındık fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi?

Serbest piyasada fındık fiyatlarının artmasını beklerken, tam tersine 22,74 liraya kadar gerilemesi olması üreticileri tedirgin ediyor. Bu düşüşe kimse bir anlam veremezken, akıllardaki soru düşüşün devam edip etmeyeceği oldu.

Fındık fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi?
27.09.2021 - 08:18
Özel Haber
999
0

Serbest piyasada fındık fiyatlarının artmasını beklerken, tam tersine 22,74 liraya kadar gerilemesi olması üreticileri tedirgin ediyor. Bu düşüşe kimse bir anlam veremezken, akıllardaki soru düşüşün devam edip etmeyeceği oldu.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık almaya başlaması ve aldığı fındıkların parasını 21 günü beklemeden ödemesi serbest piyasada fındık fiyatlarının yükselişe geçeceği yönünde üreticilerde bir bekleyiş ve umut vardı.

FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞE KİMSE ANLAM VEREMEDİ

Ancak zaman içerisinde tam tersi oldu. Sezona serbest piyasanın 25 TL’den başlaması, taban fiyatın bu olduğu yorumlarına neden oldu. TMO’nun da piyasaya girmesiyle birlikte fiyatların yükselmesi beklenirken düşmesine bir anlam verilemedi.

FINDIK FİYATLARI 23 TL’NİN ALTINA DÜŞTÜ

Serbest piyasada fındık fiyatları 22,74 TL’ye kadar düştü. Ancak fiyatların bu rakamda da tutunamayacağını söyleyenler var. 50 randımanlı levant kalite fındığın fındığa 23’ün altında fiyat verildiği bildiriliyor.

TMO YÜZDE 6’NIN ÜSTÜNDE NEMLİ FINDIĞI ALMIYOR

Havaların yağışlı gitmesi üreticinin fındığı iyi kurutamadığı ve bu nedenle tüccarı tercih etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. TMO yüzde 6’ının üzerinde nemli fındığı almıyor. Fındığı iyi kurumamış üretici de zorunlu olarak tüccara gidiyor.

TMO’NUN ALIM VE ÖDEME ESASLARI YENİDEN BELİRLENMELİ

Serbest piyasada 50 randıman fındık fiyatı 23 liranın altında işlem görmeye devam ederken, TMO’nun alım ve ödeme esaslarını yeniden belirlemesinin belki fiyatları yükseltebileceği ifade ediliyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız