FINDIK SADECE REKOLTE VE FİYATTAN İBARET DEĞİL…

Fındıkta sorunun sadece rekolte ve fiyat olmadığını söyleyen İhracatçılar, “Madalyonun öbür yüzünde öyle gelişmeler yaşanmaktadır ki, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde gelecek yıllarda rekolte ve fiyat tartışması yapmaya mahal bile kalmayacaktır, çünkü tabiri caiz ise “atı alan Üsküdar’ı geçmiş” olacaktır.” dedi.

FINDIK SADECE REKOLTE VE FİYATTAN İBARET DEĞİL…
19.06.2021 - 13:55
Güncelleme 19.06.2021 - 15:06
593
0

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, yaptıkları yazılı açıklamada Fındıkta yaşanan sorunun sadece fiyat ve rekolte olmadığını söyledi.

Yaptıkları ortak açıklamada, “Bilindiği gibi, Türkiye’nin geleneksel tarımsal ihraç ürünlerinin başında gelen fındık, her yıl içinde bulunduğumuz şu aylarda başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm ülke gündeminde önemli bir yer işgal etmektedir. Bu yıl da gelenek bozulmamış ve her yıl olduğu gibi rekoltenin miktarı ile fındık fiyatlarının ne olacağı hususları hemen hemen her gün basında yer almaya başlamıştır. Halbuki madalyonun öbür yüzünde öyle gelişmeler yaşanmaktadır ki, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde gelecek yıllarda rekolte ve fiyat tartışması yapmaya mahal bile kalmayacaktır, çünkü tabiri caiz ise “atı alan Üsküdar’ı geçmiş” olacaktır.” dediler.

Yıllardan bu yana rakip ülkelerde üretim alanlarının büyümesine neden olacak politikalardan kaçınılması gerektiğini, ülkemiz menfaatleri doğrultusunda ısrarla vurgulayan ve bu duruma dikkat çektikleri için bazı çevreler tarafından sistemli bir şekilde eleştirilen Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, İtalya’nın 160.000 ton, ABD’nin 72.000 ton ve henüz yeni sayılacak üretici ülkelerden Şili’nin 60.000 ton üretim miktarına ulaşmış olmasının maalesef kendilerini haklı çıkardığını ve söz konusu üretim artışının giderek daha da fazlalaşacağından endişe duyulduğunu, dolayısıyla tüm paydaşların fındıkla ilgili konularda ufkumuzu dar tutmamamız gerektiğini bilmesi ve içselleştirmesinin çok önemli olduğunu dile getirdiler.

Bu çerçevede ülkemizde sadece rekolte ve fiyat üzerinde enerji harcanarak, fındık için tehlike arz edebilecek konuların ıskalanmaması gerektiğinin altını çizen her iki başkan, önümüzde birisi “çocuk işgücü” diğeri ise “karbon ayak izi” olmak üzere ticareti etkileyecek 2 büyük sorun bulunduğuna ve en büyük ihraç pazarımız olan AB’nin bu konuları içeren yasal düzenlemeleri hayata geçirmek için çalışmalarını tamamlamak üzere olduğuna dikkat çektiler.

Birlik Başkanları konuya ilişkin aşağıdaki detayları paylaştılar:

Son zamanlarda AB parlamentosu tarafından insan hakları, çevre ve iyi yönetim kurallarına aykırı davranan firmalara yönelik olarak bir yasama girişimi başlatıldığı ve söz konusu düzenlemenin AB dışındaki firmaları da etkileyebileceği, diğer hususların yanı sıra çocuk işçilik gibi insan hakları ihlalleri ile bağlantısı bulunan ürünlerin ithalatının yasaklanması ve çeşitli müeyyideler uygulanması gibi hususları da kapsadığı bilinmektedir.

Diğer taraftan, Almanya’da da “Arz Zincirinde Ortak Özen Yükümlülüğü Yasası” (Act on Corporate Due Diligence in Supply Chains) isimli benzer bir yasa, 2023 yılı başında yürürlüğe girmek üzere 11 Haziran 2021 tarihinde onaylanmış olup, her ne kadar Almanya’da yerleşik firmaları kapsamakta olsa da, Alman şirketlerin hammadde tedarik ettiği şirketlerin de sözkonusu yasal düzenlemeye uyum sağlamalarının önem arz edeceği izahtan varestedir.

Türkiye’deki fındık bahçelerinde çocuk işgücü kullanıldığına dair asılsız itham ve iddiaların geçtiğimiz yıllarda Avrupa basınında sık sık yer aldığı ve bu iddiaların neredeyse her hasat döneminde tekrar gündeme getirildiği hususları göz önünde bulundurulduğunda, her ne kadar olmasa da, ülkemizde çocuk işgücü kullanıldığına yönelik propagandalara neden olabilecek davranışlardan kaçınılması ve önleyici tedbirlerin alınması için çalışmalara başlanmalıdır.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin (AB) 2050 yılı itibariyle sıfır karbon salınımına sahip bir kıta olma yönündeki hedefi çerçevesinde, iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda AB’nin sanayi ve ticaret politikaları da dahil tüm politikalarına nüfuz etmesini öngören “Avrupa Yeşil Mutabakatı” açıklanmıştır.

“Yeşil Mutabakat” bağlamında, AB tarafından karbon azaltım mekanizmalarında kullanılan maliyetin, bu maliyete yeterince katlanmak istemeyen ülkelerden ihraç edilecek ürünlere yansıtılması şeklinde özetlenebilecek bir vergi mekanizmasının uygulamaya alınması planlanmaktadır. Ürünlerde tespit edilecek “Karbon Ayak İzi”ne göre vergi uygulamasına ilişkin “Sınırda Karbon Düzenlemesi”nin (ya da Karbon Vergisi) 2021 yılında AB ilgili makamlarına sunulması beklenmektedir.

Bu bağlamda, fındık ihracatımızın 75’inin AB ülkelerine yapıldığı gözönüne alınarak, fındık üretiminde “karbon ayak izi”nin belirlenmesine yönelik çalışmalara ivedilikle başlanmasına ve bu yeni verginin fındık ihracatımıza olası etkilerinin de iyi analiz edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

SİYASİ NEZAKET, POPÜLİZM, DİNAZORUSLAR FALAN FİLAN
Ergun AŞÇI

SİYASİ NEZAKET, POPÜLİZM, DİNAZORUSLAR FALAN

 • 24 Temmuz 2021 Cumartesi
Başlık Eğitim Sürecinde Parklar
Seher ULU

Başlık Eğitim Sürecinde Parklar

 • 22 Temmuz 2021 Perşembe
Sen ‘Gaz’ ver-dur Olmadı elektrikle ‘şok’larsın
Atilla Gösterişli

Sen ‘Gaz’ ver-dur Olmadı elektrikle ‘şok’lar

 • 4 Temmuz 2021 Pazar
BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTLU MUSUN?
Muammer Kızılırmak

BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTL

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye dayattınız
Saim TUT

Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye d

 • 8 Haziran 2021 Salı
Üç Terzi
Tanıl Bora

Üç Terzi

 • 8 Haziran 2021 Salı
Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?
Kemal CAN

Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?

 • 8 Haziran 2021 Salı
Ne çektin be İstanbul Caddesi !!
Hayrullah ALTAY

Ne çektin be İstanbul Caddesi !!

 • 3 Mayıs 2021 Pazartesi
Seçimi kaybedeceğini başkaları görüyor da Erdoğan görmüyor mu?
Cengiz BAŞAR

Seçimi kaybedeceğini başkaları görüyor da Erd

 • 29 Nisan 2021 Perşembe
Prof. Dr.Erol Güngör, Faruk Özlü, İyi Partili Gençler ve Fikir Hürriyeti…
Nevzat CİNGİRT

Prof. Dr.Erol Güngör, Faruk Özlü, İyi Partili

 • 26 Nisan 2021 Pazartesi
 GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ
3. Göz

GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ

 • 20 Nisan 2021 Salı
Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!
İlhami ATASEVER

Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!

 • 29 Mart 2021 Pazartesi
AK PARTİ’NİN 7. OLAĞAN KONGRESİ
Mehmet AKBACAK

AK PARTİ’NİN 7. OLAĞAN KONGRESİ

 • 29 Mart 2021 Pazartesi
OKUMAK
Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

 • 16 Ocak 2021 Cumartesi
RANTIN OLMADIĞI YER
Hümeyra YILMAZ

RANTIN OLMADIĞI YER

 • 10 Ekim 2020 Cumartesi
INSAN UYUR, SU UYUMAZ
Nermin ALPAY

INSAN UYUR, SU UYUMAZ

 • 31 Mayıs 2020 Pazar
Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da tekeline almak istiyor
Yaşar YAKIŞ

Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da

 • 25 Nisan 2020 Cumartesi
 Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kadar iyi bir müşterisiniz?
Hilmi SOLAK

Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kad

 • 27 Aralık 2019 Cuma
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
Ali KİREMİTÇİ

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLE

 • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...
Mert TUZCUOĞLU

KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...

 • 2 Mayıs 2019 Perşembe
Meltem Doğanay

" İNSANCA DÜŞÜN ve KARAR VER"

 • 29 Ağustos 2018 Çarşamba
0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK
Gürbüz ÇİMEN

0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK

 • 24 Mayıs 2018 Perşembe
24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI
İbrahim BİLGİN

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI

 • 25 Temmuz 2017 Salı
YETERİNCE HAZIR MIYIZ?
Atilla GÜLDİKEN

YETERİNCE HAZIR MIYIZ?

 • 23 Mayıs 2016 Pazartesi
Yorumcu rezaleti
Refik ALEV

Yorumcu rezaleti

 • 22 Şubat 2016 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar