Boykota Rağmen Türk Fındığı Suudi Arabistan’a Ulaşıyor

Boykota Rağmen Türk Fındığı Suudi Arabistan’a Ulaşıyor
10.06.2021 - 22:42
956

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, ”Şu anda bir miktar ihracat yapılıyor gözükse de Arabistan’a komşu Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Libya, Mısır gibi ülkeler Türkiye’den fındık aldığı ürünü millileştiriyor ve bu şekilde Suudi Arabistan’a Türk fındıkları sokuluyor” dedi.

Suudi Arabistan’a olan ihracat 2020 Kasım ayında düşmeye başladı, Ocak 2021 tarihinden itibaren ise resmi dış ticaret rakamları neredeyse sıfırlandı.

Suudi Arabistan’a giden ihracatta daralma olmadığını sadece şekil değiştirdiğini öne süren Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, “Ülkedeki bazı fabrikaların üretimlerine devam etmeleri için fındığı almaları gerekiyordu elzem bir durum olduğu için bir süre göz yumuldu. Şu anda bir miktar ihracat yapılıyor gözükse de Arabistan’a komşu Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Libya, Mısır gibi ülkeler Türkiye’den fındık aldığı ürünü millileştiriyor ve bu şekilde Suudi Arabistan’a Türk fındıkları sokuluyor” dedi.

İhracatçıların önemli pazarlarından biri olan Suudi Arabistan’a ihracat Mayıs ayı itibariyle de geçen yıla oranla yüzde 94 düştü. Bazı sektörlerde krallığa yapılan ihracat tamamen dururken, birçok sektörde de durma noktasına geldi.

Suudi Arabistan’a ihracat yapan sektörler arasında fındık ve mamulleri, çelik, makine ve makine aksamları öne çıkıyor. Suudi Arabistan’a ihracat yapmak isteyen ihracatçılar ya çevre ülkeleri kullanarak transit ticaret yapabiliyor ya da ülkedeki bağlantılarını kullanarak sınırlı da olsa ihraç ürününü krallığa sokabiliyor.

FINDIK VE MAMÜLLERİ TRANSİT TİCARETLE SUUDİ’LERE SATILIYOR

Suudi Arabistan’a 2019 yılında 2 bin ton fındık ihracatı gerçekleşirken bu rakam Eylül 2020’den itibaren neredeyse sıfıra indi. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Sebahattin Arslantürk Suudi yetkililerin gümrüklere Türk ürünlerini içeriye sokmamalarını söylediğini aktardı.

Arslantürk, “Ülkedeki bazı fabrikaların üretimlerine devam etmeleri için fındığı almaları gerekiyordu elzem bir durum olduğu için bir süre göz yumuldu. Şu anda bir miktar ihracat yapılıyor gözükse de Arabistan’a komşu Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Libya, Mısır gibi ülkeler Türkiye’den fındık aldığı ürünü millileştiriyor ve bu şekilde Suudi Arabistan’a Türk fındıkları sokuluyor. Aslında Arabistan’a giden ihracatta daralma yok sadece şekil değiştirdi.” açıklamalarında bulundu.

Şu anda bir miktar ihracat yapılıyor gözükse de Arabistan’a komşu Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Libya, Mısır gibi ülkeler Türkiye’den fındık aldığı ürünü millileştiriyor ve bu şekilde Suudi Arabistan’a Türk fındıkları sokuluyor.
Öte yandan Türkiye’nin Mayıs ayı ihracat verilerinde ise Suudi Arabistan ise çevresindeki ülkelere olan fındık ihracatı artış gösterdi.

Mayıs 2021’de bir önceki yılın aynı ayına oranla Libya’ya olan fındık ihracatı yüzde 2000, Suriye’ye olan fındık ihracatı yüzde 2200, Bahreyn’e olan ihracat ise yüzde 700 artmış durumda.

”ARABİSTAN PAZARINA AYNI ORANDA TÜRK FINDIĞI GİRİYOR ANCAK TÜRK KİMLİĞİYLE DEĞİL”

Sebahattin Arslantürk bu verileri şöyle açıklıyor “ Türkiye’den doğrudan Suudi Arabistan’a gönderilemeyen fındıklar çevre ülkelerde transit ticaret yapılarak gönderiliyor. Tonaj olarak ihracatta düşüş söz konusu değil aslında Arabistan pazarına aynı oranda Türk fındığı giriyor ancak sadece Türk kimliğiyle değil. Bizler bu durumun düzelmesini istiyoruz. Çünkü bu şekilde ihraç edilen ürünün birim fiyatı artıyor. Biz böyle olsun istemiyoruz. Artan navlun fiyatlarını da işin içine katarsak fiyatlar yüzde 6-7 civarında arttı. Doğrudan ihracat yapmak çok önemli bunu doğru bulmuyoruz ama ihracat yapmak isteyen her türlü bir yolunu buluyor.” dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız