ŞAŞIRANA, ŞAŞIŞIRIM!

  • 24.05.2022 08:42

Dalgakıran İnşaatlarını yapan firmaları Düzce Çalışma Müdürlüğüne iki defa ihbar ettim.
 
Sigortasız işçi çalıştırdıkları, çalıştırdıkları işçilerin fazla mesailerini yatırmadıkları ve şantiye kurdukları halde kurmamış gibi yaparak işçileri hak mahrumiyetine uğrattıkları sebebiyle.
 
CİMER üzerinden gelen ilk cevapta iş yerinin tam adresini istediler. Sanırım çalışma Müdürlüğümüzün yetkileri Akçakoca’da onlarca dalkıran inşaatı filan yapıldığı zannediyorlardı?
 
Ya da bilmediğimiz bir sebeple işlerini hemen yapmak istemediler?
 
İkinci seferinde hak mahrumiyeti yaşanan yerin birçok tarifini verdim, Kaymakamlık makamının Kuzey-Doğu yönüne 100 metre ötesinde gibi.
 
Ancak ikinci gelen cevapta adrese olan ilgileri birden bire kayboluverdi.
 
Şöyle demişler:
 
"Başvurunuz Müdürlüğümüz Çalışma İlişkileri Servisi tarafından Bakanlığımız Ankara Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlığına incelenmek üzere gönderilecektir."
 
Belli ki daha gönderilmemiş, biraz bekletip demlendikten(!) gönderecekleri kuvvetle muhtemeldir.
 
Buradan sonrasını takip edebilmek ise bir hayli zor olacak, Ankara Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlığının ihbarı değerlendirmeye alıp almayacağı da muallak.
 
Hani diyorum “tüyü bitmemiş yetimlerin” haklarının yılmaz savunucuları olan AKP Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin ve AKP Akçakoca İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu bu aşamadan sonraki işlemleri hızlandırmak için yardımcı olurlar mı? (!)
 
Benim tahminim; eğer müfettişler gelecekse bile 1 Haziran’dan sonra gelecekleri yönünde. Cevaplarda ki oyalama başka bir şeyi işaret ediyor olamaz.
 
Hepimizin malumu dalgakıran inşaatının şehir merkezindeki bölümüne 1 Haziran’da ara verilecekti.
 
Cevaplar böyle ağırdan alına alına ortalıkta bir hak ihlali bulma hali ortadan kalkmış olacak.
 
Mustafa Keskin ve Esved Sarıoğlu’da çıkıp “Bu inşaatlar sırasına hiçbir işçi hakkı gasp edilmemiştir.” dediğinde şaşırmayacağız.
 
Şaşırana, şaşırırım tabii ki.
 
Kendilerinden beklenen budur. Çalışma müfettişlerinin gelmelerini hızlandırmalarını beklemek bir ironi olmaktan öteye gidemez maalesef.
 
İcraat başka bir şey dillerindeki hamaset başka bir şey tabii ki.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız