DÜZCE ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN GELEN ÇOK İLGİNÇ CEVAP HAKKINDA

  • 30.04.2022 07:36

Kocaeli Bölge Çalışma Müdürlüğünde CİMER üzerinden müracaat ederek dalgakıran inşaatları sırasında oluşturulan şantiye de sigortasız işçi çalıştırıldığına dair ihbarda bulunmuştum.

Çükü proje tanıtım dosyasına göre en fazla 9 kişi çalıştırılacak yazıyor.

Eğer 9 kişiden fazla çalıştırılırsa resmi bir şantiye kurulmuş oluyor, eğer resmi bir şantiye kurulursa da ihaleyi kazanan firmaya birçok ek yükümlülük getiriyor.

Bu sebeple ağır yük kamyonlarının güvenli geçişi için halkın güvenliği hiçe sayılarak çok kişi görevlendirilmiş durumda.

Ancak işi hızlı bir şekilde bitirmek için sahada çalışan işçi sayısı hep fazla.

Çıplak gözle fark edilecek, fotoğraf ile her daim ispat edilebilecek bir şey.

CİMER için hızlı bir şekilde DÜZCE ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından şu cevabı aldım.

“Başvurunuzla ilgili Çalışma İlişkileri ile yapılan görüşmede "ilgili firmanın adres ve isim bilgilerinin tam olarak verilmesi halinde değerlendirmeye alınacağı" bilgisi alınmıştır.”

Gelinde bu cevabı anlayın.

“Çalışma İlişkileri” nedir neden görüşülmüştür?

Bakanlık teşkilatında böyle bir birim yok.

Ancak “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma İlişkileri” diye ararsanız karşınıza “Çalışma İlişkileri Dergisi(hakemli dergi) çıkıyor.

Anlayacağınız bu ihbarı ciddiye alalım mı diye hakemli bir dergiye sormuşlar.

Hakemli dergiden sigortasız işçi çalıştırmanın bir suç unsuru teşkil ettiği cevabını aldıktan sonra cevap vermiş olmaları gerekiyor verilen cevaba göre.

Yani hakemli dergiye sormadan Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü sigortasız işçi çalıştırmanın suç olduğunu bilmiyormuş.(!)

Sigortasız işçi çalıştırmanın suç olduğunu öğrenmişler ama ellerinde yeteri kadar internet bağlantılı bilgisayar olmadığından “Akçakoca Kıyı Yapıları ve Döngelli Deresi Çıkış Mahmuzları” yazarak araştırma yapamadıklarından olsa gerek bu ihaleyi kimin kazandığını ve nerede inşaat faaliyetine başladığını öğrenememişler.

Hatta Akçakoca’daki bürolarına telefon ederek bilgi almaya da gerek görmemişler.

Diğer bir ihtimal de iş yoğunluğu dolayısı ile bunu soruşturacak yeterli elemana sahip olmamaları olabilir, gerçi sigortasız işçi çalıştırmanın suç olduğunu hakemli dergiye sorarak öğrenen il müdürlüğünün nasıl bir iş yoğunluğu olabilir ki?

İhaleyi ortak olarak kazanan iki firma var.

Merkezleri Ankara’da, ister misiniz firmaların merkezlerine gidip sigortasız işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığını teftiş etsinler.

Bu firmaların şantiyeleri Akçakoca Kaymakamlığının Kuzey-Doğu köşesinden yeni aynı yönde kuş uçumu 100 metre mesafede.

Bu bilgiyi de ilave edip Düzce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne tekrar ihbarda bulunacağım.

Düzce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğünün bu ihbar neticesinde şu iki ihtimal dâhilinde cevap vereceğini düşünüyorum.

1-Yapılan araştırmada kesinlik dalgakıran inşaatında en fazla 9 kişi çalıştığını tespit edilecektir.

2-İş yoğunluğu sebebiyle görevlendirilecek olan görevliler 1 Haziran tarihinde Akçakoca’ya gelebilecekleri için bitmiş bir inşaat ile karşılaşacaklardır.

Birinci ihtimali daha kuvvetli görüyorum.

Sebebi de Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün yaptığı araştırmada Merkez Cami karşısında kimsenin görmediği güvenli geçiş görevlisini görebilmiş olmasıdır.

Bu seferde bu tecrübenin tersine Düzce Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü sahada çalışan 9'dan fazla elemanı tespit edemeyecektir.

Maksat bu inşaatın tüm kolaylıklar gösterilerek tamamlanması olunca başka bir netice beklemek fuzuli bir beklenti ancak belli de olmaz; bir de bakmışınız bu kayıtlar işe yarar belgeler haline gelivermiş!

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız