“Üçü bir yerde”lere sesleniyorum, yetkilerinizi kullanınız!

  • 25.04.2022 07:00

Bugünkü yazımızın muhatapları dalgakıran inşaatıyla alakalı olarak belediye başkanımız Okan Yanmaz ve yardımcıları Yüksel Yılmaz ve Şenol Yazgan.

"Üçü bir yerde" sıfatını tam manasıyla hak eden belediye yönetimimiz farkında mıdır bilmem ama “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” diye bir yönetmelik var ve bu yönetmelik kendilerine bir hayli yetki vermiştir, yazımızda "üçü bir yerde"lerin bu yönetmelik ile kendilerine tanınan yetkilerini kullanmaya davet etmek üzerinedir.

Önce ilgili yönetmeliğin “Şantiye alanları için gürültü kriterleri” başlığını taşıyan 26. Maddesinin, c fıkrasının 2. bendi.

“Tatil beldelerinde, turistik alanlarda ve benzeri durumlarda tüm şantiye faaliyetleri büyükşehir belediyesi ve/veya il/ilçe belediyelerinin kararı doğrultusunda hafta sonları veya birkaç ay süre ile tamamen durdurulabilir."

Malum önümüzde Ramazan Bayramı var eğer 5-6 Mayıs günleri de tatil ilan edilirse 9 günlük bir tatil söz konusu, edilmese de birçok kişi bu süreyi 9 günlük tatil süresine çıkaracaktır.

Bu bayram/tatil 2 senedir büyük sıkıntı içerisinde turizm işletmecileri içinde bir fırsat ve umut kaynağı.

Ancak gelen misafirlerin/turistlerin özellikle de Çınar Caddesinde kalanların büyük kısmının 2. Gün Akçakoca’yı terk etmesi kaçınılmaz duruyor.

Çünkü dalgakıran inşaatı saat 07.00’da başlıyor ve gün boyu devam ediyor. Dinlenmek için gelenler açısından saat 07.00'de gürültüden dolayı ayağa dikilmek bir kâbus gibi olacaktır.

Bu sebeple “üçü bir yerde”lerin yetkilerini kullanma zamanıdır.

Bu kararı almamak için ileri sürecekleri, bulacakları tavsiye edilecek mazereti de şimdiden tahmin edebiliyorum.

“İnşaatın yapıldığı yerde şantiye yok.”

Şantiye var ama kağıt üzerinde yok. 9 kişiden fazla kişi çalıştırıldığı zaman şantiye kurulmuş sayılır ve çıplak gözle saydığınız zaman bile 9 kişiden fazla kişi çalıştırıldığını görebilirsiniz.

Zabıtalar ne güne duruyor, kaç kişi çalıştırıldığını tespit edebilirler.

Tespit edildiği anda da şantiye yoktur lafı boşa çıkacaktır ve "üçü bir yerde"lerin herhangi birinin kararı ile bu kısıtlama yerine getirilebilir.

Diyelim ki bu kararı almaktan çekindiler, hiçbir yerde açıklayamayacakları bir sebeple.

Bu takdirde 26. maddesinin b fıkrasından istifade edebilirler.

“Kullanılan ekipmanlara bağlı olarak şantiye faaliyetinde ortaya çıkan darbe gürültüsü LCmax 100 dBC’yi aşamaz.”

Gürültünün bahsedilen değerleri aştığını tespit edebilmek için ölçüm yapmaya bile gerek yoktur aslında ama evrak düzeni için ölçüm yapılması da şarttır.

Gelelim ileri sürülebilecek en büyük mazerete:

Dalgakıran inşaatı “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” dışındadır.

Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can’ın “devletin doğrusunu yapacağı” kanaatine tamamen aykırı bir vaziyet söz konusudur. Çünkü devlet burada yanlış yapmıştır açık ve net bir şekilde.

Eğer proje tanıtım dosyası dikkatle okunursa “çalışma sahası yerleşim yerlerinden uzak konumdadır. Bu sebeple meydana gelecek gürültü, hesap değerlendirmesi dışında tutulmuştur” değerlendirilmesi ve devletimizin Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün bu temelsiz bilgiyi büyük bir yanlış yaparak kabul ettiğini görmekteyiz.

Dalgakıran inşaatının yerleşim birimlerinden uzak olduğu tespiti bırakın sadece kargaları tüm kuşlar aleminin de güleceği bir tespittir.

Akçakoca Belediyesi bu yanlış tespiti kabul etmek zorunda değildir ve kabul etmediği için de suçlu vaziyete düşmez.

Yeter ki "üçü bir yerde"ler yetkilerini Akçakoca halkından yana kullanmak istesin.

Bakalım “üçü bir yerde”ler bu sefer yetkilerini Akçakoca turizminden yana mı kullanacaklar yoksa ihaleyi alan şirketlerden yana mı?

Benim kanaatim inşaat şirketlerinden yana kullanacakları yönünde.

Umarım mahcup olurum.

Hamiş: Bu yazı ihtiva olarak Akçakoca Turizm Derneğinin yapması gerekenleri ihtiva eden bir yazı. Âdetim değildir ve de hiç sevmem ama bu sefer bu yazıdan dolayı Akçakoca Turizm Derneğinden farkındalık yaratmak adına resmi bir teşekkür bekliyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız