TURİZM PANELİNDEN BİR KAÇ NOT

  • 20.04.2022 19:00

Turizmi nasıl tanımlarsanız tanımlayın, her tanımın içerisinden muhakkak bir “sivil” olma hali çıkar. Ancak tüm sivil olma haline rağmen Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Akçakoca'da da  turizm ile ilgili tüm çalışmalar resmi bir nitelik ile taşıyor, sivilleşemiyor.

12 Eylül rejiminin üzerimize diktiği elbiseden kurtulmak için en ufak bir çaba ya da müsamaha yok.

En büyük mülki amir gelmeden toplantıların başlaması söz konusu bile değil, uzun müddet mülki amirlerin gelmesi bekleniyor.(Bu panel zamanında başladı ama her zaman böyle olmayabiliyor.)

Sunumlar öncelikle mülki amire yapılıyor, belki de kısa zaman içerisinde tayin olup gidebilecek mülki amire.

Çözümün merkezi olması isteniyor mülki amirden, paydaşlardan biri olması yeterliyken.

Bu anlayış hiç değişmeden devam ediyor ve dolayısı ile turizmimizde hiçbir değişim olmuyor.

**

ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant bir etkinlik düzenlemekten son derece mutluydu. Gazetecisi, resmi protokolü, panelisti dahil olmak üzere 70 kişilik katılımdan ziyadesiyle memnundu.

Her ne kadar düzenlenen panele  ısrarla “çalıştay” dedi ama bu yanlışlığı düzeltmek için bir çaba da göstermedi, belki farkında bile değildi.

**

Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Fatih Akkan o kadar uzun bir sunum yaptı ki; katılımcılar neredeyse uyuyacaktı. İmdada cep telefonları yetişti.

Bu sunum sayesinde Akçakoca’dan çok Düzce’nin ve diğer ilçelerin turizm potansiyellerini ve destinasyon noktalarını bir kere daha öğrenmiş olduk. Akçakoca ile ilgiler aradan seçebilmek bir hayli zordu.

Eski Düzce Turizm Müdürü Özcan Budak’ın anlayışının kesinlikle devam ettiğini söyleyebiliriz. Ama Özcan Budak’ın coşkusundan eser yoktu.

**

ATSO paneli sadece gazete haberi ile duyurduğundan olsa gerek başta eski belediye başkanları olmak üzere birçok kişi katılım göstermedi bu seneki panele.

Ancak toplantı başladıktan sonra sürpriz bir katılımcı geldi eski belediye başkanlarından Nazmi Çiloğlu, özel olarak çağırılmamış olmasını dert etmeden sessizce yerine aldı. Bir müddet sonra varlığı fark edilince Mehmet Nazım Pazvant tarafından protokol sırasına götürüldü.

Niyeti paneli izlemek olan Nazmi Çiloğlu protokol sırasında yer aldıktan sonra da Akçakoca kaymakamın paneli işleri dolayısı terk eden ahali ile birlikte çıkmak zorunda kaldı.

Panelin tamamını izleme şansı elinden alınmış oldu.

**

Akçakoca Belediyesi yönetimi bu panelde temsil edilmedi. Abitaş Genel Hakan Öztaş belediyeyi temsilen orada gibiydi ama hiç söz almadı ve de Akçakoca Kaymakamı ile salondan erken ayrılanlar arasında yerini aldı.

Belediyenin elektrikleri kesilip dururken paneli düşünecek hali yoktu belli ki belediye başkanı ve başkan yardımcılarının.

Sanırım Hakan Öztaş dışında da belediye meclisi üyesi yoktu panele katılan.

Erken ayrılanlar arasında panelin ev sahibi ATSO başkanı Mehmet Nazım Pazvant’ta vardı.

**

Enteresan bir paneldi, turizmin geleceği konuşuldu ama Akçakoca turizminin gündemini bugünlerde en fazla işgal eden dalgakıranlar hakkında hiçbir şey koşulmadı.

Hiçbir yetkilinin ve panelistin bu proje Akçakoca turizmi için büyük potansiyel taşıyor Akçakoca’yı uçuracak dediğini duyamadık buna Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can’da dâhil.

**

Bir paneli daha geride bıraktık.

Daha nice turizm panelleri daha düzenlenir.

Ve gene hiçbir şey değişmez.

Bu bakış açısıyla bu anlayışla düzenlenen panellerden bir şey çıkmayacağına bir kere daha şahitlik etmiş olduk.

ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant’ın faaliyet raporunda bir etkinlik olarak yer alacak bir panele katılım sağlanmış oldu.

ATSO tarafından panel düzenlendi mi?

Düzenlendi.

Daha ne isteyebiliriz ki?

Eğer Akçakoca Belediyesi ile kıyaslayacak olursak da böyle bir panelin düzenlenmiş olması başarı gibi görmek gibi bir mecburiyet ile de karşı karşıyayız.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız