İlçe trafik komisyonu ve dalgakıran inşaatı

  • 20.04.2022 10:46

Akçakoca Kıyı Yapıları ve Döngelli Deresi Çıkış Mahmuzları projesi ile alakalı olarak her gün enteresan bir gelişme ile karşılaşmak mümkün.

Dün Akçakoca Emniyet Müdürlüğünden CİMER üzerinden bir cevap aldım hâlbuki hiçbir müracaatım olmamıştı emniyet müdürlüğümüze.

Meğer Düzce Valiliğine CİMER üzerinden yaptığımız müracaatın bir cevabıymış.

Düzce Valiliğine yaptığım müracaata 7 husus vardı bunlardan ikisi halk güvenliği üzerineydi.

Akçakoca Emniyet Müdürlüğü de yönlendirme üzerine bu hususlardan birini cevaplamış birini ise cevaplamamış, vazife de ihmal olmaz diyerek Düzce Valiliğine bu hususların cevaplanması için tekrar müracaatta bulundum.

Önce Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün cevaplamadığı soruya değerlendirelim.

Bu sorunun Düzce Valiliği tarafından Akçakoca Emniyet Müdürlüğüne yönlendirildiğine dair bir bilgi ise yok, diğer 5 soru gibi cevap verilmeyen sorular kategorisine sokulmuş olabilir.

Ancak madem halk güvenliği ilgili sorular Akçakoca Emniyet Müdürlüğünce cevaplanıyor, bu soruya da cevap verirler umuduyla not düşmeyi de vazife bildim.

Birçok eksiği ve yanlışı olan meşhur(!) projemizin tanıtım dosyasının 22. Sayfasında şöyle diyor:

“Toz oluşumunu önlemek amacıyla taşıma yolunda sulama yapılacaktır. Dolgu malzemesinin taşınması sırasında araçların üzeri naylon branda ile kapatılarak, savurma yapılmadan doldurma boşaltma yapılacaktır.”

Yani proje tanıtım dosyasını hazırlayanların göz ardı etmekten sakındıkları ve çok mühim buldukları bir şey ağır yük kamyonlarının geçişlerde branda ile kapatılması.

Ancak bugüne kadar bir kamyon bile branda ile kapatılmadan şehir içinden geçiyor ve geçmeye de devam ediyor.

Bilemediğim bir sebeple bu husus ne Düzce Valiliğince ne de Akçakoca Emniyet Müdürlüğünce cevaplanmak istenmiyor.

Üstelik bu ağır yük kamyonlarının hepsinin üzerinde AYGM (Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü) amblemi. Muhtemelen devletimize ait kamyonlar.

Gelelim Akçakoca Emniyet Müdürlüğünce cevaplanan hususa:

"Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz ilgi sayılı müracaatınız ilgili yapılan değerlendirmede; bahse konu mahmuz inşaatı ile ilgili Ağır Yük Kamyonlarının Limana giriş çıkışları için kullanacağı güzergah İlçe Trafik Komisyonunca belirlenmiş, ayrıca Liman girişinde yol ikiye bölünerek sadece bahse konu Ağır Yük Kamyonları için ayrı bir şerit oluşturulmuştur. Liman giriş noktasında ve kamelya kavşağında olmak üzere 2(iki) adet yüklenici firmanın personelinin bulunduğu, araç ve şoför bilgilerinin İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bildirildiği konu ile ilgili denetimlerinin devam ettiği ve bu güne kadar herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı hususunu; rica ederiz."

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 18. Maddesinin (a) fıkrasına gönderme yapan bir cevap Akçakoca Emniyet Müdürlüğünün cevabı. Trafik Yönetmeliğinin bu fıkrası ise şöyle.

“İl(ilçe) sınırları içinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almak,”

İlçe Trafik Komisyonumuz sadece 2 yerde yüklenici firmanın personelinin bulunmasını halk güvenliği açısından yeterli bulmuş bu cevaba göre.

Gerçi başlangıçta bu personellerde bulunmuyordu. Bilahare göreve başladılar.

Hadiseye şöyle de bakabiliriz:

Akçakoca’da tehlike arz eden trafik arteri Kamelya kavşağıdır, başka yerde tedbir alınmasına gerek yoktur.

Mesela benim geçerken pür dikkat olduğum Merkez Şok Mağazanın önünde çift taraflı yaya geçidi bulunan Akçakoca’nın en yoğun trafik arter tehlikeli bulunmamış ve tedbir alınmasına gerek görülmemiştir.

Ancak şöyle bir imada yok değil verilen cevapta:

Bugüne kadar her hangi bir olumsuz yaşanmamıştır, yaşanırsa ek tedbirler alınabilecektir.

Elimizden bu olumsuzlukların vuku bulmamasını temenni etmekten başka bir şey gelmez.

Ancak yeterli tedbir alınmamasından kaynaklı cana ve mala gelecek kazalar gerçekleşirse de; sebep olan kurumunun adını verilen cevap sayesinde net bir şekilde biliyoruz:

"Akçakoca İlçe Trafik Komisyonu."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız