• 18.04.2022 08:48

Çınar Caddesindeki Migros şubesinin kaldırıma taşan kısımları yıkılacak/yıkılıyor.

Aslında kaldırıma taşmak lafın gelişi kaldırım tamamen işgal edilmiş ve yayaya hizmet veren bir kısmı kalmamıştı.

Türkiye’nin dev firmalarından birinin böyle bir hukuksuzluğa tevessül etmesi anlaşılır bir şey değil.

Ancak unutulmaması gereken kısmı burası Migros şubesi olmadan da işgal altındaydı ve hiçbir yetkiliden ses soluk çıkmamıştı.

Çınar Caddesinin Güney kaldırımının yayalara kapanmasının mucidi/göz yumucusu Cüneyt Yemenici’ydi.

Okan Yanmaz ile birlikte bu göz yumma sanki bir kazanılmış hak haline getirilmiş Çınar Caddesinin Güney kaldırımı tamamen yayalara kapanıvermişti işyerlerin çıkmaları sayesinde.

Buradaki esnaflar birilerinin akrabaları/tanıdığı filan olduğu içinde bu hukuksuzluğa tepkiler sadece sohbetlerle sınırlı kalmıştı.

Cüneyt Yemenici zamanındaki ilk göz yumma gazetelere haber olurken Okan Yanmaz zamanındaki işgaller gazetelere haber bile olamaz hale gelmişti.

Migros şubesinin çıkmalarının yıkılmasından sonra sıranın diğer kaldırımı işgal eden çıkmalara gelmesi gerekiyor.

Ancak hep biliyoruz ki, sıra onlara gelmeyecek.

Çünkü onlar Okan Yanmaz’dan garanti almışlardır, bu garantinin karşılığında da epeyce bir oya cepte diye bakıyordur Okan Yanmaz.

Yaptığı iş aslında Çınar Caddesinin kaldırımını esnafa peşkeş çekmek, Cüneyt Yemenicinin koçbaşlığı yaptığı bir anlayışın devamı olarak.

Hukukun, kanunların, yönetmeliklerin, kuralların adamına göre işletildiği bir yerde de “hukukun üstünlüğünden” söz etmek imkânsızdır.

Bir belediye başkanın kararı/tavrı hukuktan önde olduğu zamanda o şehirde adaletten/hakkaniyetten söz etmek sadece atılan nutuklarda kalır, hatta akıllara bile gelmez.

Akçakoca’da şehrin yönetiminde bir adalet yok.

Doğruyu söylemek gerekirse adalet isteyende pek yok.

Hali vakti yerinde olmayanların öncelikleri adalet istemek değil, öncelikleri zenginlik istemek.

Ha birde en alttakiler var tabii ki fakirden de beter durumda olan, onlar sadece günlük olarak karınlarını doyurmaktan başka bir şeyle ilgilenmeye fırsatları bile yok.

Zenginliğinde bir hukuksuzluk sayesinde gerçekleştirildiğinin bal gibi farkındalar. Sadece hukuksuzluk yapılacak ve göz yumulacak bir fırsat peşindeler.

Bu devam ettiği sürçe de Akçakoca’nın bir ilerleme kaydetmesi gelir adaletinin sağlanması gibi bir şey söz konusu olmayacak. Göz yummalar sayesinde fırsat bulan birkaç kişi daha zengin olacak, hepsi bu.

Akçakoca’da Migros şubesinin kaldırım işgalinin sona erdirilmesinden sonra diğer işgallerin de sonlandırılması isteyen kaç siyasetçi çıkar?

İsimleri şöyle bir sayalım hızlıca..

Fikret Albayrak, Esved Sarıoğlu, Cüneyt Yemenici, Okan Yanmaz, Yüksel Yılmaz, Şenol Yazgan, Dergâh Akça, Erol Solak, Osman Cumhur.

Bu siyasetçiler çıkıp iki kelam etmediği sürece, hukukun üstünlüğüne vurgu yapmadıkları sürece ve de bu kişilere niçin bu ve benzeri hususlarda niçin iki kelam edilmediğinin hesabı sorulmadığı sürece bir şeylerin değişme ihtimali yok Akçakoca’da.

Migros şubesinin çıkmalarını yıkarak Migros’u dize getirmiş edasıyla dolaşan Okan Yanmaz, Yüksel Yılmaz ve Şenol Yazgan’ı kahraman olarak alkışlamak kalır geriye.

Alkışlayalım o zaman şehrimizin büyük kahramanlarını…….(!)