ÜMİT YILMAZ’A AÇIK MEKTUP

  • 3.09.2021 13:21

Sayın Milletvekili,

Dün MHP Akçakoca İlçe Teşkilatı mensuplarıyla birlikte durum değerlendirmesi yaptığınız haberinin başlığını okuduğumda az da olsa umutlanmıştım ancak haberin devamını okuduğumda bu az olan umut da hemen sönüverdi.

Akçakoca’da ÇED “Raporu Gerekli Değildir.” kararı ile kurulmaya başlanan tehlikeli ve tehlikesiz atık tesisi ile alakalı olarak az bir ihtimal dahi olsa neler yaptığınızı ve neler yapacağınızı açıklamanızın umuduydu toplantı haberinin içeriğini okuduğumda içimde sönüveren umut. Umarım ki bu mevzudaki açıklamanızı bilahare yapmaya karar vermişsinizdir.

Bundan 10 yıl kadar önce köyünüz Çiçekpınar’da kurulmak istenen galvanizli boru işleme tesisinin Düzce Yerel Haber Gazetesinde manşet olması ile bir kamuoyu oluşmuş ve bu çevreye zarar verebilecek tesis köyünüzde kurulamamıştı.

Şimdi ise köyünüze birkaç kilometre ötede galvanizli boru fabrikasından en yüz misli daha zararlı “tehlikeli ve tehlikesiz atık işleme” tesisi kuruluyor ve buna karşı an itibarıyla kayıtsızsınız. Hâlbuki sizden beklenen köyünüzün güzelliklerine ve tarımına zarar vereceği kesin olan bu tesise karşı verilen ve verilecek olan mücadelede liderlik etmenizdir.

Bu firma Ereğli’den kamuoyu tepkisi ve idari işlemleri yerine getiremediği için Ereğli’den ayrılmış bir firmadır. Bu firmaya Zonguldak Valiliğince “tehlikeli” atık işleme izne verilmemişken Akçakoca’da “tehlikeli” atık işleme iznini de kapsayacak şekilde “ÇED Raporu Gerekli Değildir.” kararı verilmiştir.

Ancak bu karar Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün sitesinde yayınlanmamıştır. Nerede yayınlandığına dair bir açıklama da henüz yapılmamıştır. Bu karar bilinmeyen(gizli) bir yerde yayınlanınca da 1 aylık itiraz süresi kaçırılmıştır.

Eğer köyünüzün ve Akçakoca’nın güzelliklerini, tarımını ve turizmine büyük zarar verecek bu tesise ve arkasından kurulacak benzeri tesislere karşı bir liderlik yapmayacaksınız hiç olmazsa “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararının bir metnini bulmaya yardımcı olunuz, henüz bu kararın metnini de bulmuş değiliz çünkü.

Siz bu işe müdahil olsanız da olmasanız da bir kamuoyu oluşacak ve gereken hukuki mücadelede verilecektir.

Düzce’nin diğer milletvekilleri olan Fahri Çakır ve Ayşe Keşir’den bu mevzuda destek bulamayacağımız neredeyse kesin bir gerçek olduğundan bu açık mektup size yazılmıştır.

Umarım ki bu mevzuda giderek azalan, elinizi taşın altına koyma umudumu boşa çıkarmazsanız.

Hiç olmazsa Akçakoca’nın ve Çiçekpınar köyünün güzelliklerini yok edecek bu tesislere öncelik etme pozisyonunda olan “ÇED Raporu Gerekli Değildir” kararı ile kurulmakta olan bu tesise karşı tavrınızı açıklayınız.

Yapacağınız açıklamanın Akçakoca’nın güzelliklerinden yana olmakla, ya da olmamakla alakalı olacağını da hatırlatmak isterim. Suskun kalmak Akçakoca’nın güzelliklerinden/menfaatlerinden yana olmamak manasına gelecektir.

Gün Akçakoca’nın mahalli tarihine nasıl bir not düşmek istediğinize karar vereceğiniz gündür.

Umarım kararınız Akçakoca’nın güzelliklerinden ve menfaatlerinden yana olur.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız