TOSYALI HOLDİNG İLE ENTERSAN İLETİŞİMİM

  • 20.08.2021 12:48

30 Temmuz tarihinde facebook Akçakoca Şehir Meclisi Grubunda işten çıkarılan Ümran Boru İşçileri arasında dile getirilen Ümran Boru fabrikasının Tosyalı Holdinge satılacağı kulis bilgisine dayanarak ve de biraz araştırma yaparak bir yazı yazmıştım ve bu yazı Akçakocatv sitesinde de köşe yazısı olarak yer almıştı.

Bu kulis haberinin neticesinde gerek Ümran Boru’dan gerekse de Tosyalı Holding’ten tepki aldım. Hatta mahalli basınımızın mümtaz temsilcileri Ümran Boru’nun açıklamasını bir ilan/reklam kıvamında hiçbir işleme/yoruma tabii tutmadan yayınladılar. Bu aşamada kendilerine sağladığım destekten dolayı memnun kaldım, umarım mahalli basınımızın mümtaz temsilcileri içlerinden dahi olsa bir teşekkür etmeyi çok görmemişlerdir.

Daha sonra Ümran Boru adına Kalite Müdürü Ali Dinler Bey ile e-mail mesajlaşmalarımız oldu. Bu mesajlaşmamız ise mahalli basınımıza yaptıkları açıklamada “Ümran Boru’nun hiçbir yetkilisinin Tosyalı Holding ile bir araya gelmediği” iddiasının Ümran Boru yetkililerin ifadesi ile söyleyecek olursa “gerçekleri yansıtmayan” bir bilgi olduğunu basit bir araştırmadan sonra ispatlamam üzerine kesiliverdi.

2014 yılı Ekim ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte TANAP projesinin ihalesi için düzenlenen törende yer almışlardı. Mahalli basınımıza verdikleri açıklama “gerçekleri yansıtmayan” bir açıklamaydı net bir şekilde söyleyecek olursak. Mahalli basınımızdaki bu açıklamayı tekzip edecek bir açıklama yapmaya hem gereksiz gördüm hem de Ümran Boru’nun ekonomik gücünün bende zerresi bile yok dolayısı ile böyle bir yarışma girmek anlamsızdı.

Kesilivermenin sebebinin bu sebep olduğunu düşünüyorum Ali Dinler’in başka mazereti varsa bilemem çünkü haberleşmemiz kesildi.

Hâlbuki kendisi ile Ümran Boru’nun dışında bir yerde yüz yüze görüşme talebinde bulunmuştum. Öncesinde de Ali Dinler beni Ümran Boru Fabrikasına davet etmişti bende dışarıda bir yerde görüştükten sonra Ümran Boru Fabrikasına da geleceğimi belirmiştim.

Böyle upuzun bir yazı yazmak istemediğim için de bu kulis haberinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zamana bırakmanın doğru bir karar olduğuna karar vermiştim. Netice itibarıyla her kulis haberi ya da her iş görüşmesi anlaşma ile neticelenmez ki. Tam anlaşma aşamasındayken vaz geçildiği çok olmuştur. Zaten hep anlaşma olsa dizi film sektörümüz senaryo mevzusunda çok zorlanırdı.

Olayları kendi haline bırakmışken dün Tosyalı Holding’in İletişim Ajansı yetkilisi olduğunu açıklayan birinden bir whatsapp mesajı aldım ve uzun ve bol bol hamaset içeren bir mesajı Akçakocatv’de yayınlamamı rica ediyordu.

20 gün uzun bir süreydi, küllenmeye bırakılmış bir mevzunun tekrar gündeme taşınmasına niçin gerek görülmüştü, infial yorgunluğundan mustarip Akçakoca kamuoyunun bu meseleyi içselleştirdiğini bile söyleyecek aşamaya gelmiştik neredeyse. Kulislerde bu mevzu hala konuşuluyordu ama sıradanlaşmıştı.

Aklıma ilk gelen “Ümran Boru ile Tosyalı Holding arasında devam eden bir bilek güreşine malzeme mi oluyorum? sorusuydu. Öğrenciliğimde çok başarılı bir profesyonel gazeteci ile yapmış olduğum ev arkadaşım sayesinde basınımızın gizli tarihi hakkında bildiklerim sanırım bu soruyu kendi kendime sormam için yeterli olmuştu.

Bu yazıyı yazarken de bu soruyu sık sık kendime soruyorum ve hayır böyle bir ihtimal kesinlikle yoktur da diyemiyorum. Ancak müsterihim, müsterih olmamın sebebi de Ümran Boru ile e-mail üzerinden kurulan iletişimi kesen taraf olmayışım. İletişimi sonlandıran Ali Dinler olmuştu.

**

Şimdi gelelim parantez içi yorum ve açıklamaları ile Tosyalı Holding yetkili olmayan ancak İletişim Ajansı yetkilisi ile yaptığım yazılı görüşmeye.

-ergun bey merhaba

-konuya ilişkin köşenizde yer alan içeriklere istinaden Tosyalı Holding tarafından yapılan açıklamayı bilginize sunuyorum.

(Aslında bu tip açıklamalara umumiyetle seçilen yöntem mahkeme kararı ile bir tekzip yayınlatmaktır, 20 gün bekleyip bir açıklama gönderiyorum bunu yayınlayın demek değildir.)

-Yukarıdaki açıklamanın, akçakocatv.com web sitesindeki köşenizde yayınlanmasını önemle rica ederiz.

  -Mrb, Akçakocatv yetkilisi değilim muhatabınız Nevzat Cingirt olmalı.

-ilgili içerikte sizin imzanız yok mu

(Burada Filler Tepişirken, Ümran İşçileri Eziliyor başlıklı yazımın akçakocatv’deki hali yer alıyor.)

-haberi siz yazdığınız için açıklamamızı da size hitaben yazdık

 -Bir Facebook Grubu olan Akçakoca Şehir Meclisinde paylaşabilirim ancak bazı bilgileri eksik bırakmışsınız. 15.000 kişilik istihdam hacmindeki sendikalı işçi sayısı gibi.

(Yazının sonuna koyacağım açıklamalarında 15.000 kişilik bir istihdam hacminden bahsediliyordu. Karabük’te bir işçi şehrinde bir demir-çelik şehrinde büyümüş biri olarak refleksim her zaman bir istihdam rakamı açıklandığında sendikanın var olup olmadığı ve de kaç işçinin toplu sözleşme kapsamında olduğunu öğrenmek olmuştur.)

-yazıyı yayımladığınız mecrada açıklamanın yer verilmesini rica ediyoruz, okuyucaların da doğru bilgilenebilmesi için

 -Nevzat Cingirt Akçakoca Şehir Meclisindeki yazılarımdan beğendiğini gazeteye koyuyor.

   -İmza benim ama yetkili değilim.

-siz normalde bu dediğiniz yerde mi yayımladınız? nevzat bey mi alıp yayınında yer verdi?

-doğru mu anlıyorum?

  -Profesyonel bir yazar değilim tamamıyla bir amatörüm.

        -Evet.

-o zaman bu içeriği nevzat beyle de paylaşalım mı

-bu şekilde mi öneriniz?

  -Evet, sahibi de editörü de o.

- bazı bilgileri eksik bırakmışsınız. 15.000 kişilik istihdam hacmindeki sendikalı işçi sayısı gibi.

- şuradaki sorunuzu detaylı açıklayabilir misiniz?

( Bu sorunun detayın benden istenmiş olması çok enteresan. 15.000 kişilik istihdam hacmindeki toplu sözleme yapabilen işçi sayısını iletişim ajansı yetkili bilmiyor olabilir mi? Ya da toplu sözleşme yapılabilen Tosyalı Holding İşletmesi yok. Varsa hala açıklayabilirler, kamuoyu bilgilendirilmiş olur. Şeffaflık her zaman iyidir.)

-ben onu anlamadım

- İşyerlerinizde hangi sendikalar var ve işçilerimizin ne kadarı toplu sözleşme kapsamında?

-bu işçilerin tosyalıyla ilgsii ne

- ben onu anlamadım

  -Siz işçi sayıları verince merak ettim benim değer ölçüleri sen biri bu. Belli ki sizin ölçülerine arasında böyle bir değer yok ki, bilgileriniz arasına katmamışsınız.

(Anlatayım, “Hepsi de toplu sözleşme kapsamında olan 15.000 kişilik istihdam hacmimiz” diye başlayan bir açıklama daha şık ve saygın olmaz mıydı?)

  -Siz işçi sayıları verince merak ettim benim değer ölçüleri sen biri bu. Belli ki sizin ölçülerine arasında böyle bir değer yok ki, bilgileriniz arasına katmamışsınız.

-engin bey

  -Ergun

-bizim açıklamamız sizin gerçek olmayan içeriklerinize yanıtımız.

nevzat beyin iletişim bilgisini rica edebilir miyim?

 ( Aslında benim iletişim bilgilerini Nevzat Cingirt’ten almışlardı. 30 Temmuz’da yayınlanan yazımın akabinde beni telefonla aramışlardı. Telefonu meşgul olduğum için duymamış geri dönüş yaptığımda ise spam zannettiğim için “ilgilenmiyorum” diyerek kapamıştım. Bilahare whattsap’dan mesaj yazıldığını fark etmiştim. Telefonla görüşmek istemediğimi whattsapp üzerinden yazışarak haberleşeceğimi bildirmiştim ancak bir iletişim kuramamıştım. İletişim fark edildiği üzere nedendir bilinmez 20 gün sonra gerçekleşti.)

-Daha önce ulaşmıştınız sizde olması gerekir numarasının.

-Akçakoca TV sayfasından numarayı bulabilirsiniz.

(Israrcı da olunmadı zaten , belli ki iletişim bilgilerine sahiptiler.)

-bizim açıklamamız sizin gerçek olmayan içeriklerinize yanıtımız.

-ben bu açıklamayı o halde nevzat beye iletiyorum.

  -Tabii ki, hakkınız.

-sizin de yer verdiğiniz mecrada yayını konusunda ilginizi rica ederim. teşekkürler. Saygılarımla

(Ricayı kırmayarak yazının sonunda açıklamayı paylaşacağım.)

  --Vermek istemediğiniz cevapta benim için bir cevap oldu, teşekkür ederim.

  - Olayların akışı bir süre sonra benim dediğim yönde olursa da bu yazışmayı devam ettirebilecek miyiz?

-ne sordunuz neyin cevabını alamadınız ben anlamadım. telefonlarımızı dahi açmıyorsunuz. bu arada ben tosyalı holding yetkilisi de değilim. 3 tane doğru olmayan içeriklerle bir haber yaptınız ona dair açıklamamızı sizinle paylaştım.

(Tosyalı Holding’de sendikalı ve de toplu sözleşmeye tabi olan işçi sayısı başka nasıl sorulur, bilemiyorum. Bir cevap alamadım ama cevap aldığımın iddiası ise çok garip.)

-bunu da yayınlanması noktasında holdingin iletişim ajansı yetkilisi olarak

-bilginize sunuyorum.

  -Bu sebeple isminizi ve soy isminizi ve görevimizin ne olduğunu öğrenmek istiyorum?

  -Alamadığım cevap iki oldu.

  -İsminiz ve sendikalı işçi sayısı.

  -Nevzat Cingirt' in ismini vermeyen bir yetkiliyi ciddiye almama ihtimali olduğunu hatırlatmak isterim.

(Netice olarak ajans yetkilisinin ismini hala bilmiyorum. Nevzat Cingirt’ten 20 gün önce telefonumu isteyen kişinin bir hanımefendi olduğundan hareketle, yazıştığım kişinin bir hanımefendi olduğunu düşünüyorum. Tosyalı Holding temsilcisi benden bir açıklanmasının yayınlanmasını istiyor ama ortalıkta bir isim bile yok. Sadece bir telefon numarası var. Göndermiş oldukları açıklama antentli bi kağıda yazılmış olduğu için yine de bir yetkili ile görüştüğümü var sayıyorum.)

Hamiş: whattsapp yazışmalarında cevaplar birbirine karıştığı için yazışmanın içeriğini değiştirmeden sıralamada ufak değişikler yaptım.

**

Şimdi de Tosyalı Holding’in açıklaması:

19 Ağustos 2021

Sn. Ergun Aşçı

Akçakocatv.com yazarı

***

Sayın Aşçı,

Akçakocatv.com web sitesinde 10 Temmuz 2021, 30 Temmuz 2021 ve 2 Ağustos 2021 tarihlerinde yayınlanan yazılarınızda, şirketimiz Tosyalı Holding hakkında doğru bilgilere dayanmayan; haksız ve gerçek dışı iddia ve yorumlara yer vermiş olmanız sebebiyle, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 30’u bulan tesis ve yaklaşık 15 bini aşkın çalışanıyla, yıllık 6 milyon tona yaklaşan demir-çelik üretimi gerçekleştiren Türkiye’nin global çelik üreticisi konumundadır. Dünya Çelik Üreticileri Birliği verilerine göre 2020 yılında dünya çelik üreticileri arasında 82. sırada yer almaktadır. Ayrıca 4 şirketiyle İSO 500 listesinin üst sıralarında bulunmaktadır. Türkiye’nin dışında Karadağ, Cezayir, Senegal ve Angola’da yaptığı yatırımlarla, o ülkelerde örnek gösterilen lider sanayi kuruluşlarının doğmasına öncülük etmektedir. Demir-çelik sektöründe 70 yıla yaklaşan bilgi birikimiyle şirketimiz, Japon ve ABD gibi dünyanın sayılı ekonomik güçleri olan ülkelerden, öncü sanayi kuruluşları ile başarılı yabancı ortaklıklar yürütmektedir.

Küresel büyümesini bu doğrultuda sürdüren şirketimizin yazınızda bahsi geçen şirketi satın almak gibi bir düşüncesi ve o kuruluşla ilgili bu yönde herhangi bir teması bulunmamaktadır. Aynı şekilde yine yazınızda bahsi geçen diğer kişi ve kurumlar ile de şirketimizin hiçbir ilişkisi ya da teması bulunmamaktadır. Tosyalı Holding dünyada ilk 50 çelik üreticisi arasına girme hedefi doğrultusunda Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde ileri teknoloji ve inovasyon odaklı yatırımlarını sürdürmektedir.

Bununla birlikte şirketimiz Tosyalı Holding, sanayi ve endüstri bölgeleri yönetimi ve işletmesinde uluslararası seviyede bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olup, sanayi kümelenmeleri konusundaki vizyonu ve başarılı sonuçları ile sadece ülkemizde değil faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda örnek gösterilmektedir. Tosyalı Holding, İskenderun ve Cezayir’deki liman işletmeleri ve devam eden yeni liman yatırımlarına ek olarak, Erzin’de de liman yatırımı çalışmalarına devam etmektedir. Sahip olduğu tüm bu bilgi birikimiyle Filyos Endüstri Bölgesi’nin işletmesini yapmak üzere çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.  Yazınızda yer alan Tosyalı Holding’in Filyos Limanı işletmesini aldığı şeklindeki bilgi tamamen hatalı ve gerçek dışıdır. Tosyalı Holding hâlihazırda Filyos Endüstri Bölgesi’nin işletmesini almış olup burada ekonomik kalkınma ve gelişimi desteklemek üzere bir ekosistem oluşturulması için var gücüyle çalışmakta, bu konudaki tüm bilgi birikimini bölgeye aktarmaktadır. Bununla birlikte yazınızda iddia ettiğiniz gibi şirketimizin Akçakoca’da bir liman inşa etme gibi bir düşüncesi olmayıp, liman yatırımlarını yukarıda da ifade edildiği üzere söz konusu stratejik bölgelerde gerçekleştirmektedir.

Tosyalı Holding demir-çelik alanında ve organize sanayi ve endüstri bölgeleri yönetimindeki uzmanlığı ile bugüne kadarki başarılarını elde etmiş olup; demir-çelik sektörüyle birlikte bu alanda sinerji yaratacak yenilikçi alanlara yaptığı yatırımlarla büyümesini sürdürmeye devam edecektir. Söz konusu yazılarınızda Tosyalı Holding ile ilgili belirttiğiniz hususların tamamen gerçek dışı olduğunu bir kez daha ifade eder; bu konudaki hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla, bu açıklamanın kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına Akçakocatv.com web sitesindeki köşenizde yayınlanmasını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla,

Tosyalı Holding

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız