• 6.08.2021 10:07
  • (305)

Akçakoca Belediyesi Arıtma Tesisinin çıkışından alınan içme suyu numuneleri İl Sağlık Müdürlüğünün uhdesinde Ankara Tüketici Güvenliği ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığına teslim edilmişti.

Bugün 10 gün geçti ve hala bu numunelerin neticeleri hala kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bu aralar bayram tatilinde ki kadar olmasa da ishal, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Hal böyle olunca sağlık mevzusunda duyarlı olanlar musluklardan akan suyu içmiyor.

Sıcak yaz günlerinde su tüketimi fazla olunca da aile bütçesinde yeni gedikler açılıyor.

İl Sağlık Müdürlüğü ve dolayısı ile Akçakoca Belediyesi adeta camcı çırağı gibi suculara çalışıyor.(Çırak camı kırar, usta camı takar meseli.)

“Musluklardan kana kana su içmeyi özledik.” sloganının mucidi olan Cüneyt Yemenici’den de ses soluk yok.

Bir sağlıkçı olarak Akçakoca halkının bu yaz günlerinde musluklardan niçin kana kana su içemediğini sorgulaması gerekmez mi?

Önümüzdeki seçimlerin potansiyel olarak belediye başkan adayı olan Cüneyt Yemenici bu sorgulamaları sadece aday ilan edilmesi halinde yapacak.

Cüneyt Yemenici’nin iddiasına göre arıtma tesisi bitince içme suyu ile alakalı tüm problemler bitecekti.

Sosyal sorumluluk gereği eski bir belediye başkanı hem de sağlıkçı bir belediye başkanı olarak bu sorgulamayı yapması gerekirken bu suskunluk neyin nesi ki?

Yoksa Cumhur İttifakı gereği bu sorgulamaları yapmak yasak mı?

Diğer taraftan halkın sağlığını umursayan bir mahalli basının medya takibi yaparak Cüneyt Yemenici’ye mikrofonu çoktan uzatması gerekmez miydi?

İl sağlık Müdürlüğünce bu tahlillerin neticeleri açıklanmadığı sürece musluktan su içmiyorum.

Çünkü neticeleri açıklamayan tahlil numunelerinde noro, rota ve adeon virüslerin varlığı incelenecekti, bu virüsler klorlamaya rağmen sağlığımızı tehdit edebiliyorlar.

Mevzu sağlık olunca dikkatli hatta şüpheci olmak şarttır.