• 4.08.2021 12:20
  • (605)

Dün mahalli gazetelerimizde yer alan “aquapark” haberinin içerisinde saklı kalmış çok mühim daha bir haber var.

O haberde Akçakoca Belediyesi ana tamirhane garajının Yukarı Mahalle’de ki su deposuna kaydırılacağı haberidir.

Tamirhanenin taşınmasının Akçakoca Belediyesine maliyetinin ne olacağı ile hiçbir açıklama da yok haberlerde.

Tamirhane ile birlikte garaj da taşınacak mıdır bu da belirsiz, tamirhane ayrı yerde garaj ayrı yerde mi olacaktır?

Garaj da taşınacaksa taşınmanın maliyeti daha da artacaktır, taşınmayacaksa iş veriminin düşeceği de başka bir mesele tabii ki.

Ancak bu meseleler Okan Yanmaz’ın ve kabul oyu veren belediye meclisi üyelerinin umurunda değil.

Kabul oyu veren belediye meclisi üyelerinin umurunda olan şey Okan Yanmaz’ın hayallerini alkışlamak.

Okan Yanmaz’ın hayalleri, Akçakoca’nın ve de dolayısı ile Akçakoca Belediyesinin menfaatlerinden daha mühim hale geldi.

Neymiş üç yıl içerinde aquapark kendini amorti edecekmiş, bu amorti hesapları içerisinde taşınacak olan belediye birimlerinin, belediyemize ne kadar maliyeti olacağı hesabı var mıdır?

Mahalli basınımız her nedense bu soruları sormuyor, Okan Yanmaz’ın hayallerini mükemmelmiş gibi sunuyor.

Okan Yanmaz kendi inşaatlarında muhakkak ki maliyet muhasebesini çok başarılı bir şekilde yapıyordur, yapmazsa zengin bir müteahhit olmazdı zaten.

Ama mevzu Akçakoca Belediyesi olunca maliyet muhasebesi filan yok.

Pusula Katamaranı’nda bunu gördük. Çok büyük paralar kazanacak ve kendini amorti edecekti güya, şimdi personel giderlerini bile karşıladığı şüpheli.

Okan Yanmaz Akçakoca Belediyesinin kaynaklarını kendi reklam bütçesi gibi kullanıyor adeta, maliyet muhasebesi filan hak getire.

Kim olduğunu bilmediğimiz yatırım yapma kapasitesine sahip girişimcilerde varmış Okan Yanmaz’ın açıkladığına göre. Bu yatırım yapma kapasitesine sahip kişiler Okan Yanmaz’ın yakın çevresinden ya da yakın çevresi ile iltisaklı kişiler olursa şaşırır mıyız?

Olmazsa şaşırırız aslında.

Umalım ki Okan Yanmaz’ın başka hayalleri olmasın ve de belediye meclisi tarafından hemen alkışlanmasın, her alkışlanma can çekişmekte olan denimizin/kıyılarımızın biraz da ölüme yaklaşması demektir.

Okan Yanmaz’ın her hayali, arıtma tesisinin kapasitesinin artırılmasının gündeme hiç gelmeyeceğinin bir açıklamasıdır.

En iyisi boş verin aquapark’ı filan, çıkarabileceğiniz kadar denizin keyfini çıkarın. Okan Yanmaz ve hayallerine el kaldırarak onaylayanlar sayesinde birkaç sene sonra girebileceğimiz bir deniz de kalmayacak.

Ancak denize girerken burnunuza su çekmeyin, ağzınıza su kaçırmayın. Hele de Değirmenağzı ve Çınar Plajlarında. Tahlil için numune alınmayan plajlar o plajlardı.

HAMİŞ: Bu yazı aquapark yapılmasına karşı bir yazı değildir. Birileri ya da belediye çıkıp aquapark yapabilir, iyi de olur. Ama mali açıdan verimli olması şartıyla. Bu şekilde yapılacak aquapark’ın belediyeye büyük bir mali külfet getireceği açıktır. Yatırım yapacak girişimlerin kar edeceği ise muhakkaktır.