• 4.08.2021 12:18
  • (187)

Tam bir hafta önce bugün Akçakoca Belediyesinin İçme-kullanma suyu arıtma tesisi çıkışından su numunesi alınmış ve Ankara Tüketici Güvenliği ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığına teslim edilmişti.

Teslim edilmiş ve sıkı sıkıya koruma(!) altına alınmış olmalı ki tahlil neticeleri açıklanabilmiş değil.

Kamuoyuna bu haber bildirilirken tahlil neticelerinin kaç gün içerisinde çıkacağı ise belirtilmemişti. Halk Sağlığı Daire Başkanlığının resmi sitesinde tahlil neticelerinin kaç günde çıkacağına dair bir açıklama da yok.

Akçakoca içme-suyunun içerisinde noro, rota ve adeno virüs olup olmadığının tahlilleri yapılacaktı.

Bu tahlillerin yapılmasına sebep ise Akçakoca’da yaygın bir şekilde ishal, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıkların yaygın hale gelmiş olmasıydı.

Bu üç virüsün bu rahatsızlıklara yol açabilir endişesi ile yaptırılacaktı belli ki bu tahliller, haberlerde işaret edildiği üzere.

Gelin bunlardan en yaygını olan noro vüris’ün hayatımızda nasıl seyri sefer ettiğini izleyelim. Bu seyri seferdeki bilgi kaynağımız ise Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Daire Başkanlığının sitesi.

"Norovirus salgınları genellikle, kişiden kişiye temas (%35), kontamine su (içme suyu, havuz suları, göl suları, buz küpleri) ve gıda (midye, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanları, salatalar, dondurma, soğuk yiyecekler, sandviç, taze sebze ve meyveler) ile oluşmaktadır. "

Akçakoca için en tehlikeli kısım ise şu:

Virüsün ısı ve klorlamaya nispeten dirençli olması su ve gıdayla bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Virüsün dışkıyla atılımı uzun süre (>3 hafta) devam etmekte olup ilk 24- 48 saatte atılımı en üst düzeydedir.

Yani Akçakoca’nın içme suyunda yapılan klor ölçümleri hiçbir şey ifade etmeyebilir. Su yeteri kadar klorlanmış olsa dahi virüs etkisini sürdürebilir.

Bir diğer nokta ise sadece arıtmanın çıkışından değil hastalığının en yoğun görüldüğü bölgeden herhangi bir musluktan da alınan numunenin bu virüs tahlile gönderilmesi gerektiğiydi. Çünkü kimi yerlerde şebekeye başka suların da karışabilme ihtimali var.

Ancak bu yapılmamıştır, yapılmamış olmasının sebebi ilgili yönetmelikler gereği tahlil ücretlerinin belediyelerden tahsil edilmesi olabilir mi?

**

Noro virüs ile bilgileri aldığımız yer “erken” ibareli bir daire başkanlığı olduğuna göre tahlil neticelerinin bir an önce çıkmış olması gerekirdi.

Mahalli basınımızda haber olmasa da ishal, kusma ve mide bulantısı rahatsızları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Yani bu tahlil neticelerinin açıklanması halk sağlığı açısından çok ama çok mühim.

Ama açıklayan yok.

Açıklanmaması ile şöyle bir korkum da var:

Tahlil neticelerinin alınması için Akçakoca Belediyesi gerekli ücreti yatırmamış olabilir mi?

Halk sağlığı açısından herhangi kötü bir netice almadığımız için açıklama yapmadık açıklaması de gelebilir, açıklama yapmalarının Akçakoca halkını rahatlanacağı bilinirken niçin yapılmadığının açıklamasının da gelmesi gerekir bu takdirde.

Hem belediyemizin faydalı bir işte yapmış olur tahlil neticelerini açıklayarak.