• 24.07.2021 13:39
  • (103)

2 yıl önce yaşanan sel felaketinden sonra, günlerce Akçakoca afet bölgesi ilan edilecek mi edilmeyecek mi onu tartıştık.

Yetkililerin yaptığı açıklamalara afet bölgesi ilan edilmeyeceğiz tarafında olanlardandım. Netice de afet bölgesi ilan edilmedik.

Haklı çıktım ama bu haklı çıkmanın Akçakoca’ya bir faydası olmadı.

Geçtiğimiz günlerde Rize’nin Güneysu ilçesi ve Madenli beldesinde sen felaketi yaşandı ve maalesef 6 kişi hayatını kaybetti.

Haberlerden takip edebildiğim kadarı ile bizim yaşadığımız sel felaketi ile aynı boyutta bir sel felaketi olmuştu. Dolayısı ile Güneysu ve Madenli’nin afet bölgesi ilan edilmeyeceğine kanat getirmiştim.

Ancak dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

“Oraların afet bölgesi ilan edilmesi hususunda kendilerine bu haberi verelim dedik. O bölgeler afet bölgesi olacak. İlk kabine toplantısında bunu teminat altına alacağız."

Güneysu ve Madenli’de yaşanan sel felaketinden sonraki kanaatimden haksız çıktım ama Güneysu ve Madenli’ye maddi manada bir faydası olacak bu haksız çıkmanın.

Belli ki bundan sonra sel felaketi ile sık sık karşı karşıya kalma ihtimali var Akçakoca’nın, bu yılki ilk potansiyeli ucuz atlattık diyebiliriz. Umalım ki sel felaketi hiç gerçeklemesin can kaybı ve mal kaybı olmasın, ancak oluyor işte.

Mahalli siyasetçilerimiz bilgiye ulaşabilme imkânları ile Güneysu’nun afet bölgesi ilan edilip Akçakoca’nın ilan edilmemesinin sebeplerini Akçakoca halkına izah etmek zorundalar.

Ne ölçüde bir sel felaketi yaşanırsa afet bölgesi ilan edileceğiz. Güneysu’nun afet bölgesi ilan edilmesindeki sebepleri ile kıyas edilerek açıklanmak zorunda.

Eğer bu bilgi Akçakoca kamuoyu ile paylaşılmazsa en azından sel felaketi dolayısı ile mağdur olanlarda kendilerini bir yetim hissetme duygusu hâkim olacaktır.

Mahalli siyasetçilerimiz derken elbette ki Cumhur İttifakı siyasetçilerini kast ediyorum.

AKP Akçakoca İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu, MHP’li Belediye Başkanımız Okan Yanmaz, eski bakan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, AKP İl Başkanı Mustafa Keskin, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, AKP Kadın Kolları Başkanı Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, eski Düzce milletvekilimiz Osman Çakır bir çırpıda aklımıza gelen ve kamuoyunu bilgilendirebilecek kişiler. (Fahri Çakır’ı bilerek saymadım, onun Akçakoca’ya gelişi bile lütfen bir geliş.)

Bu listeye belki PİM(parti içi muhalefet) üyesi Nuri Aşık’ı da katabiliriz. Kanaatimce isterse bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilir.

Sabahtan akşama temin edilecek bir bilgi değil tabii ki bu bilgi. Ancak en geç bir ay içerisinde de elde edilebilecek bir bilgi.

Bakalım bu bilgiyi aktarmayı kendisine vazife edinebilecek bir siyasetçimiz çıkacak mı?