• 6.07.2021 09:49
  • (187)

Mustafa Özensel’in ilçe başkanlığından istifası sırasında Ülkücü gelenekten gelen bir ilçe başkanı seçilmesini talep etmiş ve ilçe teşkilatı da kendi aralarında görev taksimi yapmış ve Aysun Eren MHP İlçe Başkanı olmuştu.

Hemen akabinde Belediye Başkanı Okan Yanmaz apar topar Ankara’ya gitmiş ve Aysun Eren’in başkanlığında oluşan ilçe teşkilatı görevden alınmıştı.

Mahalli basın üzerinden öğrenilemeyen bilgi ise Okan Yanmaz’a İlhami Caboğlu’nun eşlik edip etmediğiydi. Olan bitene bakılırsa eşlik etmiş olması kuvvetle muhtemel gözüküyor.

Asıl atışma/kavga İlhami Caboğlu’nun Aysun Eren başkanlığında ömrü 1-2 gün süren ilçe teşkilatı hakkında “Orada bulunan üç beş tane çapulcuya mı bırakacağız bu teşkilat mevzularını? Belediyemizi 3-5 çapulcuya mı yem mi edeceğiz?” açıklamasından sonra çıktı.

Türk Dil Kurumuna göre “Çapulcu” başkasının malını alan, talan eden kimse, yağmacı ve düşman toprağına atla hücum edip yağma eden, akıncı” manasına geliyor.

Ortalıkta at ya da atlar olmadığına göre “düşman toprağına atla hücum eden yağma eden” tanımını mecburen dışarıda bırakarak çapulcuların kim olduğuna ve hangi malı aldıklarına ve talan ettiklerine bakmamız gerekiyor.

Çapulcular bu tanıma göre Aysun Eren Başkanlığında oluşturulan ilçe teşkilatı ve de dolayısıyla istifa eden ilçe başkanı Mustafa Özensel.

Ortalıkta alınan ya da talan edilen bir mal olması gerekiyor. Bu mal da MHP Akçakoca İlçe Teşkilatı olmalı. Ya da öteden beri çapulculuk yapıp parti teşkilatında yuvalanmış kimseler kast ediliyor olmalı. Eğer bir yuvalanma söz konusu ise İlhami Caboğlu bu yuvalanmanın bir numaralı sorumlusu olur.

Eğer talan edilen, malları alınan MHP Akçakoca İlçe Teşkilatı ise bir suç duyurusu gerekirdi ancak herkesin farkında olduğu gibi burada bir mecaz var ve siyasi/fikri bir çapulculuk kast ediliyor. Sözlükteki anlamdan başka bir anlam söz konusu.

“Çapulcu”ya başka anlam kazandıran ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştu Gezi eylemcilerini kast ederek.

Caboğlu “Çapulcu”yu bu manada kullandıysa Aysun Eren başkanlığında oluşturan teşkilatı Gezi eylemcileri ile eşdeğer tutmuş olmalıdır, ki bu manada kullanmış gibi duruyor.

Ancak Erdoğan’ın gezi eylemcileri için kullandığı “Gezi”ciler tarafından hızlıca benimsenirken, negatif anlamının yanı sıra “hakları için savaşan kişi” şeklinde ikinci bir anlama daha sahip oldu. Chapulling” kelimesi Wikipedia İngilzce’de “hakları için savaşmak” olarak kayda geçti.

Aysun Eren’in İlhami Caboğlu’na cevap verdiği açıklamasına bakacak olursak da “çapulcu” kelimesinin pozitif anlamda benimsenmediği ortaya çıkıyor. “Gezici” olmakla alakalı olarak yapılan suçlamaya da bir reddiye olmuş oluyor açıklaması.

İlhami Capoğlu aslında “çapulcu” nitelemesini yaparak Cumhur İttifakının yılmaz bir savunucusu olduğunun da altını çizmiş, Türkeş’in, Bahçelinin tanımları yerine Tayyip Erdoğan’ın tanımını seçerek.

Cumhur İttifakı öncesinde bir il başkanı kendi teşkilatında ki kişilere “çapulcu” demiş olsaydı kuvvetle muhtemel ki görevden alınırdı.

Bununla birlikte bu tartışma kimin daha “Ülkücü” olduğuna işaret etmek isterken de başlatılmış olabilir.

Mustafa Özensel istifa ederken Okan Yanmaz’ın “Ülkücü” olmadığı göndermesi yaparak istifa etmişti. İlhami Caboğlu’da, Mustafa Özensel ve teşkilattaki arkadaşlarına “çapulcu” diyerek, Okan Yanmaz’ın onlardan fazla “Ülkücü” olduğunu ima etmiş olabilir.

Kimin “çapulcu” olduğu tartışması başka bir realiteye işaret ediyor:

MHP Cumhur İttifakından önceki MHP değil ve değişen MHP Akçakoca’da Okan Yanmaz faktörü ile başka bir varyanta dönüşme potansiyeli gösteriyor.