• 30.06.2021 11:28
  • (162)

AKP İl Başkanı Mustafa Keskin’in verdiği röportajı çok dikkatli okumak gerekiyor, daha doğrusu satır aralarını ve üzerinde konuşulmayan mevzuları konuşmak gerekiyor.

Önce Mustafa Keskin’in röportajının can alıcı kısmı.

“Akçakoca TSO’yu ziyaret ettik. Organize Sanayi Bölgesi için istişare ettik, organize için 1 sene içinde somut adım atmış olacağız. Esnaf ziyaretlerimize belediye başkanımız da iştirak etti, esnaflarımızı dinledik, balıkçı barınağını ziyaret ederek esnafının sıkıntılarını dinledik. Burada 2018 yılında başlatılmış proje var. Balıkçı Barınağı ile ilgili önümüzdeki hafta gerekli yerlerle görüşeceğiz, somut bir ilerleme sağlayacağız. Hem buradaki esnafa para kazandıracak hem de Akçakoca için önemli bir proje, gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız.”

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret edip Organize Sanayi Bölgesini istişare ettikten sonra 2018 yılında başlatılmış bir projeye adını vermeden işaret etmek Akçakoca’nın geleceğine dair bir felaket haberi aslında.

Nedir Mustafa Keskin’in adını vermediği 2018 yılında başlatılmış proje?

Akçakoca’ya yeni bir balıkçı barınağı yapma projesi olsa gerektir.

Bu projenin adı balıkçı barınağıdır, aslında OSB Bölgesi bahanesiyle büyük bir liman yapmaktır, hemen Ümran Boru’nun bulunduğu alanın deniz kıyısına.

Adını balıkçı barınağı koymak bu işin kılıfıdır. Benzeri hikâye Karasu’da da böyle gerçekleşmiştir.

ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant 2019 yılında yapılan keşif sırasında bunu alenen herkesin ortasında da açıklamıştır. Her ne kadar mümtaz(!) basınımızın alakasını çekmemiş olsa da.

Yani Mustafa Keskin yeni balıkçı barınağı yapılacak, balıkçılar yeni barınağa gidecek, var olan balıkçı barınağı da müthiş(!) bir turizm alanına dönüştürülecektir hikâyesini tekrar ısıtıp piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır.

Bu hikâyeye inanılması için gerek Mehmet Pazvant’ın gerekse da Esved Sarıoğlu’nun yeni yapılacak balıkçı barınağı kesinlikle bir liman olmayacaktır buna karşı çıkmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız sözünü vermeli gerekir.

Hatta söz vermeleri yetmez, sevdikleri ve kutsal bildikleri şeyler üzerine yemin etmeleri gerekir.

Böyle bir yemin etmeyeceklerinden de katiyetle eminim.

Mustafa Keskin’in iyi haberi buysa kötüsünü bile duymak istemem.

**

Mustafa Keskin mesela şöyle bir açıklama yapabilirdi iyi haber kategorisinde.

“Bildiğiniz gibi musilaj büyük mesele oldu, musilaj ile baş etmenin en büyük yolu ise biyolojik arıtma. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı bir arıtma tesisi de mevcut Akçakoca’da. Akçakoca’da ileride musilaj olmaması için bu arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması gerektiğinin farkındayız. Bunu için gerekli görüşmeleri başlatacağız.” (Okan Yanmaz’ın böyle bir talebinin olup olmadığı başka bir mevzu tabii ki.)

Böyle bir açıklama yapmak yerine kıyılarımızı denize girilemeyecek hale getiren bir projeyi müjde gibi sunmayı tercih etmiştir.

Amiyane tabirle söyleyecek olursak “yerseniz” demiştir.