AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ANAYASASINA TABİDİR

  • 18.05.2021 08:59

AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ANAYASASINA TABİDİR; HER NE KADAR KENDİSİ ÖYLE DÜŞÜNMÜYOR OLSA BİLE

"Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür."

Laz, Gürcü, Arap, Çerkez, Hristiyan, Yahudi, Dönme ya da başka bir etnik kimlik kökenli olmak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 66. Maddesinin tanımladığı vatandaşlık bağını ortadan kaldırmaz.

Herkes Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın belirlediği bu ilke karşısında eşittir.

Bu ilke Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nu da bağlar.

Şaban Soytekinoğlu Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın üzerinde biri değildir, kendisini öyle hissediyor olması , ya da var olan anayasamızı beğenmiyor olması hiçbir şeyi değiştirmez, ona bir hak kazandırmaz.

Var olan anayasamızın daha özgürlükçü bir anayasa ile değiştirilmesi isteyen ve savunan biriyim, ancak bu istek ve savunma beni Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının çizdiği hukukun dışında davranma hakkını vermez.

Akçakoca Müftüsü her ne kadar kabul etmiyor olsa bile benimle ve tüm diğer vatandaşlarla Anayasa karşısında eşittir.

Kendisini özel bir kişi sayarak, kamunun önünde Anayasanın 66. Maddesinde tanımlanan vatandaşlık tanımını yok sayarak, Türk Ceza Kanunun 216. Maddesi gereğince “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” içeren vaazlar veremez.

Kamu idaresinin hakkında soruşturma açmayacak olması da bu suçu ortadan kaldırmaz. Bu sadece kamu idaresinin affedilemez hatalı bir tutumu olur.

İsterse kendisini kendi gibi düşünenlerle birlikte suçsuz da ilan ediyor olabilir, ancak bu ilan ne Anayasanın 66. Maddesini ne de Türk Ceza Kanunun 216. Maddesini ortadan kaldırır.

Akçakoca protokolünde mühim bir yer işgal eden bir kamu görevlisinin bahis konusu mevzuda Anayasanın ve Türk Ceza Kanunun gerektirdiği bilgilere haiz olmadığı düşünülemez bile.

Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, Anayasanın ve Türk Ceza Kanunun bu ilgili maddesinden bihaber ise vaziyet daha da vahimdir.

Diğer taraftan gün boyunca kendisinden verdiği bu vaazla ilgili olarak bir açıklama gelmemiş olması dediklerimin arkasındayım mesajı olarak da okunabilir.

“Yanlış anlaşıldım, kamuoyundan ve vaazımda gönüllerini kırdığım herkesten özür dilerim” benzeri bir mesaj verme ihtimali de çok düşük gözüküyor, çünkü böyle bir açıklama yaptığı takdirde; kendisi gibi düşündüğü için harekete geçenlerle, kendisinin yönlendirerek harekete geçirdiği herkesi de yarı yolda bırakmış olacaktır.

""

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız