AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERİLİR Mİ?

  • 16.05.2021 21:54

“Şu kadroya bakın %90nı Selanik Göçmeni ve Sabateyist. Ne demek Sabateyist ? Müslümanlığa girmiş Yahudiler? Aslında Müslüman değil. Bunlar dünyanın neresinde olursa olsun şu an ses çıkarmadıklarına bakmayın hatta şunu söyleyeyim İstanbul’da Gezi Olaylarında otellerinde insanları barındıran gene Yahudilerdi. Şu an da bir takımın da başkanı. (Kast edilen kişi Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç) Dolaysı ile bunlar gücü, kuvveti eline geçirdiği zaman seni de aynısı yaparlar, unutmayın.”

Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Cuma günü Karasu İsmail Sadi Camisinde verdiği vaaz sırasında sarf ettiği bu sözler kesinlikle Türk Ceza Kanunun 216. Maddesi gereği suçtur.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama başlığı ile verilen 216. Madde şöyle düzenlenmiştir.

"Madde 216- (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu bir kamu görevlisi, TCK'nın 216. maddesinde belirlenen suç/suçlar bir kamu görevlisi tarafından işlendiğinde prosedür şöyle işliyor.

Akçakoca Cumhuriyet Başsavcısı ilgili haberi öğrendikten/ duyduktan sonra soruşturma izni için Akçakoca Kaymakamlığından izin istemesi gerekmektedir.

Akçakoca Kaymakamının soruşturma izninden sonra Akçakoca Cumhuriyet Başsavcısı soruşturma için dosya oluşturabilir.

Ya da Akçakoca Kaymakamı tarafından soruşturma izni verilmez.

Başta Fenerbahçe taraftarı olan Akçakocalılar olmak üzere tüm Akçakocalıların bu soruşturmaya izin verilip verilmeyeceğini dikkatle takip edeceği ise muhakkaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız