• 29.03.2021 00:00
  • (1045)

Simon Cuper “Futbol asla sadece futbol değildir.” kitabını yayınlayalı 27 yıl oldu.

Ve bu kitabın hakkını veren çok gelişme oldu Türkiye’de.

En son misallerden biri de Limak Holding ve holdingin başkanı Nihat Özdemir.

Fenerbahçe’de yöneticilik yapan Nihat Özdemir 2019 yılında rakipsiz girdiği futbol federasyonu başkanlığı seçimin neticesinde futbol federasyonu başkanı olmuştu.

Limak Holding 2008 yılından bu yana 49 milyar dolarlık altyapı ihalesi alarak ipi Cengiz Holdingden bile önce göğüslemiş bir firma.

Akçakoca-Düzce Karayolunda çöken yolu Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in Limak Holdingi yapmış.

Çöken yolda ise bir yanlış mühendislik  ya da başka bir ihmal olduğu da alenen ortada.

Ve bu kabahat Akçakoca’da hayatı çok etkiliyor. Bu kabahatin neticesinde şehirlerarası trafiğin Akçakoca-Karasu karayoluna verilmesinden dolayı 4 kişinin öldüğü bir kaza bile yaşandı.

AKP çevrelerinin sosyal medya paylaşımlarında “İnşallah yol en kısa zamanda açılacaktır.” açıklamalarından başka bir şey yok.

Yani Limak Holdingin  ya da yolun tam teslimini alanların bir kabahati/ihmali olacağından bahis bile yok.

İnanmıyorsanız girin bakın AKP’nin ileri gelenlerin sayfalarına. Mesela Cüneyt Yemenici’nin, mesela Esved Sarıoğlu’nun facebook sayfalarına.

Bizim iktidarımızda bu ihmalin/kabahatin sorumluları mutlaka cezalandıracaktır diyebiliyorlar mı? Halbuki facebook’u da çok yoğun kullanırlar.

Hatta tedbirli davranıp “ortada bir kabahat varsa” dikkatini gösterecekleri bir paylaşıma bile razı gelinebilir ancak öyle bir tedbir alınmış bir paylaşımda yok.

Kimsenin bir ceza almayacağını bildiklerinden dolayı olabilir mi bu sessizlik?

Bence sebep bu, 49 milyar dolarlık altyapı ihalesi alan bir firmanın ya da yolun tam teslimini alan bürokratların radarına girmek istemiyorlar.

Yolun çökmesinin  kabahatinin  ağır yük kamyonlarına ve doğa şartlarına yükleneceğini tahmin edebilmek çok zor değildir.