• 8.03.2021 00:00
  • (1476)

 “OKAN YANMAZ ve ESVED SARIOĞLU’NUN KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI HAKKINDA"

Bugün Dünya Kadınlar Günü, yani siyasilerimiz kutlama mesajları yayınladıkları günlerden biri.

Siyasetçilerimizin hangileri kutlama mesajlarını kendileri kaleme alıyordur diye hep merak etmişimdir.

Kendileri kaleme almıyor olsalar bile onay verdikleri için o metnin içeriğindeki temalar siyasileri bağlayan temalardır.

Bu yıl uzunca bir süre İstanbul Sözleşmesinin kaldırılıp kaldırılmamasını tartışılmıştı.

Nedir İstanbul Sözleşmesi?

“Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir.”

Ülke gündemimizi bu kadar işgal eden bir mevzunun Dünya Kadınlar Gününde yayınlanan mesajlarda yer almasını gönül ebette ki istiyor, ancak gönlümüzün istediği her şey olmuyor maalesef.

Facebook’tan önüme iki siyasimizin, Cumhur İttifakının Akçakoca’daki iki mühim şahsiyetinin, Okan Yanmaz ve Esved Sarıoğlu’nun Kadınlar Günü mesajı düştü.

Bu iki mühim siyasimizin mesajlarında İstanbul Sözleşmesine taraf olmak ile alakalı en ufak gönderme yok. İstanbul Sözleşmesi ile alakalı olarak suya sabuna dokunmamayı seçmişler ilke olarak.

Okan Yanmaz kadınları yere göğe konduramadığı açıklamasında kadınlara karşı uygulanan şiddet, ayrımcılık ve haksızlığın olmadığı bir toplum varmış gibi beyanda bulunmuş, bunlar yokmuş gibi açıklamada bulununca da düzeltilmesi için çaba gerektiğinin altını çizmeye de gerek görmemiş.

Hâlbuki 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün tesisi bu eşitsizlikleri ve haksızlıkların kaldırılması ile alakalıdır, Okan Yanmaz’ın mesajındaki tercihi bu alakaya değinmemek olmuştur.

Değinmek bir sorunun kabulü olduğu gibi, bu kabulün gereği olarak bir şeyler yapmak için harekete geçme mecburiyetini de doğurur. Değinmezseniz harekete geçmek için herhangi bir söz de vermemiş olursunuz.

Yine de Okan Yanmaz’ın mesajının Esved Sarıoğlu’nun mesajına göre daha ehven olduğunu söyleyebiliriz.

Esved Sarıoğlu erkekleri kadınlardan biraz yukarıya koymayı ihmal etmemiş, şöyle demiş:

“Toplumun her kesiminde yer alan başarı gösteren kadınlarımızı takdir ediyorum.”

Takdir etmek, bir basamak yukarıda olmayı ve bir otorite olmayı ifade eder bir yönüyle.

Mamafih açıklamadaki asıl sıkıntı bu değil, bu göreceli bir tespit netice itibarıyla, başarılı olmayan kadınların yok sayılması açıklamanın asıl sıkıntısı.

Başarılı olmayan, ezilen, şiddete maruz kalan kadınlar Esved Sarıoğlu’nun mesajında yer almıyorlar ne yazık ki.

Ancak Esved Sarıoğlu’nun mesajındaki asıl vurgu şu:

“Üstün fedakârlık duygusu içerisinde yaptıkları çalışmalarla, ülkenin her açıdan kalkınmasında büyük pay sahibi olmuşlardır.”

Kalkınma mühim tabii ki, ne de olsa AKP’nin “K” sını ifade ediyor kalkınma. Kalkınma için ise fedakârlık lazım ve bunun altı özenle çizilmiş. Günümüz dünyasında kalkınma olmadan büyük servetler biriktirilemez ki.

Başarılı olmayan kadınlar fedakârlık etmeye devam edecekler ve kalkınmamıza katkıda bulunmaya devam edecekler demek bu vurgu.

Bu tespitim için önyargılı bir tespit diyenler muhakkak çıkacaktır, böyle diyenlere şöyle bir sorum var cevap niyetine.

Adalet ve Kalkınma Partisinin İlçe Başkanı, partisinin adında yer alan “Kalkınma”dan  Kadınlar Günü mesajında bahsederken, partisinin adında öncelikli olarak yer alan “Adalet”ten niçin bahsetmez?