• 8.03.2021 00:00
  • (130)

Her isteyen istediği zaman ya da bir mecburiyet gördüğü zaman istediği ağacı kesebilir mi?

Elbette ki kesemez, Orman İşletme Müdürlüğünden izin almak gerekir.

Aile Sağlık Merkezi inşaatı yapılırken kesilen servi ağaçları için bir izin alınıp alınmadığına dair bir bilgi yok, belli ki izin alınmamış.

İlginç olan ağaç kıyımı ile ilgili haberlerde Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğünün adının bile geçmemesi.

Haberlerden ağaç kıyımı yapan firmanın ismini de öğrenmek mümkün değil, muhtemelen önümüzdeki vakitlerde sokak hayvanlarına yaptıkları yem destekleri sebebiyle ağaç kıyımı haberleri ile bağlantı kurulmadan bu firmanın ismi  ile müşerref oluruz.

Bu adını haberlerden öğrenemediğimiz firma ağaç başına en 300TL ile 3000 TL arası bir ceza öder.

Muhtemelen bu tutar ağaç sökme maliyetlerinin çok çok altında bir tutar olacaktır.

**

Yine haberlerden öğrendiğimize göre Düzce Valiliği ağaç kesimi ile alakalı olarak soruşturma başlatmış ancak bu soruşturmanın neticesinde savcılık tarafından bir suç duyurusunda bulunulmazsa para cezası dışında herhangi bir ceza çıkmaz.

Eğer savcılık tarafından bir suç duyurusunda bulunulursa bu suçun sorumlusunun cezası 10 ay hapisten başlıyor. Çünkü ağaç kıyımı kamusal alanda yapılmıştır.

Ülkemiz basınında benzeri olaylarda kesilen cezalarla alakalı birçok habere ulaşmak mümkün, bakalım Akçakoca’da nasıl bir gelişme olacak.

**

Haberlerde ismi geçmeyen bu firmanın yetkilileri ya kanunları bilmemezliğe geliyor ya da ülkemizin hukuk sistemi hakkında en ufak bir fikirleri yok.

Yine haberlerden öğrendiğimize göre bu firma ağaç kesimi için ilçe sağlık müdürlüğünden izin aldıklarını iddia etmişler, bu anlayışla elektrik, havagazı ve benzeri işlerin izni için ilçe milli eğitim müdürlüğüne müracaat etmeleri şaşırtıcı olmayacaktır.(!)

Bu açıklamaları ile İlçe Sağlık Müdürü Numan Çabuk’u da bu suça dâhil etmekten geri kalmamışlar, yani Numan Çabuk izin vermeseydi biz bu ağaçları kesmezdik demişler.

Ancak demek yetmez, bu izni belgelemeleri de gerekir ve sundukları bir belge de yok.

Numan Çabuk’un böyle bir izni verme ihtimali ise bana göre hiç yok, çünkü her şeyden önce böyle bir yetkisi yok.

Numan Çabuk’u töhmet altında bırakarak ayıp etmeleri de yaptıkları ağaç kıyımı kadar üzücüdür.