• 27.02.2021 00:00
  • (699)

 Akçakoca Belediyesinde bir başkan yardımcılığının AKP’ye bırakılacağı iddiaları üzerine önce kimlerin belediye başkanı olduğunu bilmek gerekir, bunun için Akçakoca Belediyesinin sitesine bakmak bir çözüm olması gerekirken her zaman olduğu gibi doğru bir bilgi almak mümkün olmuyor.

Çünkü Akçakoca Belediyesinin web sitesine göre Yüksel Yılmaz, Şenol Yazgan, Yasin Efe ve Nazmi Yemenici başkan yardımcısı unvanını taşıyorlar.

6 Şubat tarihli mahalli gazetelerde ise Ferhat Küçük belediye başkan yardımcılığı atandığı haberi yer aldı. Kimin başkan yardımcılığı görevini bıraktığı açıklanmamış olsa da Yasin Efe’nin başkan yardımcıları arasında isminin sayılmamasından dolayı  görevde olmadığını öğrenebiliyoruz.

Öyle her bilgi ha deyince halk ile paylaşılmaz anlayışı belediyeciliğimizin temel bir anlayışı oldu Akçakoca’da. Yapılması gereken çok basitti aslında adama iş değil işe adam alınmış olsaydı belediye web sitesi üzerinden Akçakoca halkı rahatlıkla bilgilendirilirdi.

**

Memur kökenli belediye başkan yardımcılıkları bu atanma için münasip olmadığına koltuğu tehlikede olanlar Yüksel Yılmaz ve Şenol Yazgan oluyor.

Bana göre ise ikisinin de koltuğu tehlikede, çünkü belediye kanuna ve yönetmeliklere göre nüfusu 50.000’e kadar olan belediyelerde belediye meclis üyeleri arasından bir başkan yardımcısı atanabiliyor.

Nazmi Çiloğu, Fikret Albayrak ve hatta Cüneyt Yemenici’nin son zamanlarına kadar belediye meclisinden bir üye başkan yardımcılığına atanabiliyordu.

Birdenbire Cüneyt Yemenici zamanında meclis üyeleri arasından başkan yardımcısı sayısı ikiye çıkıverdi. Çıktığı zamanda hukuki alt yapısı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı, Akçakoca’daki belediyecilik anlayışının şeffaf olmaması tercihinin bir yansıması olarak.

Bu yazıyı yazarken ilgili yönetmelik ve kanunlara tekrar tekrar baktım ama bir değişiklik bulamadım. Akçakoca Belediyesinde hukuken meclis üyeleri arasından bir belediye başkanı olması gerekiyor.

Kanun ya da yönetmeliklerde bir şey atlamış olabilir miyim?

Bana düşük bir ihtimal gibi gelse de olabilir tabii ki. İkna edilmeye de hazırım.

Hangi kanun ve yönetmeliklere göre ya da değişikliklere göre meclis üyeleri arasından 2 başkan yardımcısı atamasının açıklanması yeterli olacaktır.

Diğer taraftan bu kadar başkan yardımcısına ihtiyaç var mı sorusu da cevap bekliyor.

1950’ler den önce Akçakoca ile turizme başlayan ve nüfusu 35.000 olan Erdek’te 2 başkan yardımcılığı var mesela.

Konya’nın Ermenek ilçesinin nüfusu da 35.000 ama Ermenek’te bir başkan yardımcısı var.

Şöyle bir soru sormaktan da kendimi alamıyorum.

Nüfusa göre belediye başkan yardımcısı sayısı çok olan belediyelerin borcu limitlerin çok çok üzerine çıkıyor olabilir mi?

**

Benim kulağıma gelen AKP’ye belediye başkan yardımcılığı iddiası doğru çıkar mı çıkmaz mı bekleyip göreceğiz.

Benin şahsi kanaatim bu iddianın gerçekleşeceği yönünde.

Başkan yardımcılığını Yüksel Yılmaz mı kaybeder, Şenol Yazgan mı kaybeder, ya da ikisi de mi kaybeder sorusu kadar AKP’den kimin başkan yardımcılığına atanacağı sorusu da dolayısı ile cevap bekliyor.

Eğer iddialar doğru ise AKP meclis üyeleri arsında başkan yardımcısı olabilmek için ciddi kulis faaliyetlerinin olduğunu da göz önüne almak gerekir.

Mamafih Esved Sarıoğlu ile en çok hangi meclis üyesi  istişare ediyorsa/görüşüyorsa o meclis üyesi belediye başkan yardımcısı olacaktır da diyebiliriz.