• 23.02.2021 00:00
  • (470)

 Okan Yanmaz otobanda trafik kurallarına pardon ittifak kurallarına uymayan daha doğrusu kurallara uymaya gerek görmeyen son sürat giden bir otomobilin şoförü gibiydi.

Otobanda Esved Sarıoğlu’nun otomobiline zarar vermiş ancak Esved Sarıoğlu’nun feryatlarını umursamamıştı bile.

Umursamamakta ki rol modeli de muhtemelen Devlet Bahçeli’ydi. O her istediğini yaptırıyorsa Okan Yanmaz’da aynısını yapabilirim demiş olmalıdır. Belli ki rol modelinin nelere müdahil olup nelere müdahil olmadığını yeteri kadar anlayamamış.

Okan Yanmaz, Esved Sarıoğlu ile çekişmesinin başlangıcında yerel iktidarın başı olması hasebiyle kazanan gibiydi, ama MHP Düzce İl Başkanın başkanlık ettiği toplantıya girmeden önce bu toplantının son çıkış olduğu, eğer bu çıkıştan çıkmazsa gireceği yolun kayyım yolu olduğu anlatılmış olmalıdır.

Toplantıda bol bol birlik ve beraberlik vurgusu yapılmış, ne yani bu toplantıdan önce Okan Yanmaz, Esved Sarıoğlu, MHP’li meclis üyeleri ve AKP’li meclis üyeleri birlik ve beraberlik içerisinde değiller miydi söz konusu olan Akçakoca’nın menfaatleri olduğunda.

Daha önce birlik ve beraberlik olsaydı bu toplantıya bundan önce sayısını tam bilmediğimiz toplantıya gerek duyulmazdı ki. Yani iki yıldır birlik ve beraberlik olmadan yönetiliyormuşuz, bu birlik ve beraberlik olmadan yönetilmenin verdiği zararları kim tazmin edecek? (!)

SON ÇIKIŞTAN SONRA NELER OLACAK?

Bağımsız meclis üyesine ya da ayrılabilecek bir meclis üyelerine ihtiyaç duyulmayacaktır. Belediye meclisinde kararlar AKP’li ve MHP’li üyelerin ortak oyları ile geçecektir..

117 nolu parsel ve benzeri birkaç yer için koparılan vaveyla sona erdirilecek sanki bu mevzu Akçakoca’da hiç gündem olmamış gibi davranılacaktır.

AKP’li bir meclis üyesi Akçakoca Belediyesinde mühim bir göreve getirilebilir, imar komisyonu başkanlığı gibi mesela.

Okan Yanmaz DSİ‘nin Akçakoca Belediyesine çıkardığı 80 milyonluk borcun ilk taksitini ödemek için her çareye başvurmak zorunda kalacaktır, belki de katamaranı bile satmak zorunda kalacaktır.

Belediye çalışanlarının maaş alacakları azalmayacak artacaktır.(Birlik ve beraberlik vurgusun yapıldığı yerde maaş alacaklarını istemek bir gaflet olarak değerlendirilecektir.)

Cüneyt Yemenici’nin zamanında bile imar verilmeyen sahil kenarındaki bazı arsalara çok katlı imar izinleri verilecektir.(Temel atma törenlerine Okan Yanmaz bile katılabilir, birlik ve beraberlik vurgusunu yerine getirebilmek için.)

Havanda su dövmek manasına gelineceği  biline biline  OSB gibi mevzularda yan yana geliniyormuş gibi yapılacak ve  bu yan yana gelmenin haberleri sık sık servis edilecektir.

Okan Yanmaz’ın bir aydır süren suskunluğuna, Esved Sarıoğlu’nun da eşlik edecek olması kimse için sürpriz olmayacaktır. Asıl sürpriz iki taraftan birinin bu mevzu hakkında, ya da mevzuyu çağrıştırabilecek tarzda konuşması olacaktır.

PİRUS ZAFERİ

Bu çekişmenin galibi aslında Esved Sarıoğlu. Bir zafer kazandı ancak bu zafer siyasi manada bir Pirus zaferi.

Esved Sarıoğlu’nun Okan Yanmaz’ın tekrar MHP adayı olduğu bir seçim de AKP’nin adayı olması söz konusu bile değildir. Aslında Okan Yanmaz’ın tekrar aday olmadığı bir seçimde bile aday olması imkânsıza yakındır.

Çünkü Cumhur İttifakının varlık sebeplerini yeteri kadar anlamamış ve bu varlığın içerisinde olmanın gereklerini yerine getirememiş bir siyasetçi olarak değerlendirilecektir.

Yani Okan Yanmaz’a otobanda kayyımdan önce son çıkışta çıkışa yöneltmek için eşlik  ederken AKP içerisinde kendi siyasi ikbalinin de sonuna gelmiştir.