• 20.01.2021 00:00
  • (93)

 İngiltere’de aşı olma sırası 94 yaşındaki kraliçeye bir ay sonra geldi.

Almanya’da Merkel ve Fransa’da Macron’un önceliği yok.

Yunanistan’da Başbakan Miçotakis ve diğer bazı üst düzey hükümet yetkilileri aşı oldu, gelen tepkiler üzerine üst düzey hükümet yetkililerinin aşılanması durduruldu.

ABD’de ise Başkan ve Başkan yardımcılarının sağlıkları ulusal güvenlik sorunu olduğu için aşı oldular ancak diğer üst düzey hükümet yetkilileri aşı olmak için sıralarını bekliyor.

Türkiye’de ise kampanyaya destek vermek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kampanyaya destek vermek için aşı oldular. Bu kararın/uygulamanın Türkiye’de aşıya olan güvensizliğin aşılması için doğru olduğunu düşünüyorum.

Ancak AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun öncelikli olarak aşı olabilmesi doğru bir uygulama değildir. Muhalefet liderlerinin buna dahil edilmeye çalışılarak hadisenin genişletilmeye çalışılması daha da kötüdür.

Gelelim Akçakoca’ya.

Akçakoca’da aşı olmaya destek vermek için kamuoyu önünde aşı olan ilk kişi Cüneyt Yemenici. Sağlık sektöründe olmak, sağlık çalışanları kapsamında olmayı gerektiren bir husus mudur?

Ya da sağlık çalışanları kapsamında eczane sahipleri birinci sırada mıdır?

Diğer eczane sahiplerine de aşı sırası aynı gün gelmiş midir?

Bu hususların açıklanması gerekirken bunlar yapılmamıştır.

Yani Cüneyt Yemenici’nin aşısı sağlık çalışanlarının öncelikli olması ile alakalı olabilir, ancak böyle bir açıklama yok.

“Ne zaman böyle hadiseler de Akçakoca’da açıklama yapıldı da şimdi yapılsın?” diyenlere de haklısın demekten başka yapacak bir şey yoktur.

Diğer taraftan Cüneyt Yemenici’nin aşı oluşunun duyurulma şekli Akçakoca AKP’nin en mühim kişinin Cüneyt Yemenici olduğu algısını yaratma kabiliyeti taşıdığını da söylemek gerekir.

Ankara da şu kişiler öncelikli Akçakoca’da ise Cüneyt Yemenici. Ankara’da aşı olanlar öncelikli/mühim kişiler olduğuna göre Akçakoca’da Cüneyt Yemenici en mühim kişidir algısı.

Bu yaratılan algının Cüneyt Yemenici’ye bir katkısı olduğunu sanmıyorum, zararının daha çok olacağı kanaatindeyim.

AKP İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu çıkıp ta:

Elbette aşı olacağım, herkesin de olmasını tavsiye ediyorum ancak aşı olmak için sıramı bekleyeceğim kendim için bir ayrıcalık istemeyi doğru bulmam, dediği takdirde yaratılmaya çalışılan algı elbette ki Cüneyt Yemenici’ye daha fazla siyasi zarar verecektir.

Böyle bir açıklamayı yaşanan hadiseden sonra Esved Sarıoğlu yapar mı yoksa koşa koşa gidip Cüneyt Yemenici’ye destek olmak için aşı olur mu?

Orasını bilemem ama üçüncü şıkkın olma ihtimali daha yüksektir.

Yani hiç bir açıklama yapmadan aşı olma sırasını beklemek.