• 2.01.2021 00:00
  • (454)

 Şehir halkının gündeminde olan hadiselerle alakalı olarak bir suskunluk varsa; hayat/Akçakoca tecrübem bu suskunluğun hayırlara vesile olmadığını fısıldayıverir, hemencecik.

Son zamanlarda en suskun kalan siyasetçi de Esved Sarıoğlu.

Hâlbuki kendisi gerek sanal medya da gerekse de mahalli medya da yer almayı, tabiri caizse herkese cevap yetiştirmeyi çok seven bir siyasetçidir.

Ancak bugünlerde hiçbir şekilde kanaat belirtmiyor.

Suskun olduğu 2 mevzuda ve suskun olmayı tercih edeceğini düşündüğüm 1 mevzuyu değerlendirmek istiyorum.

**

Aile hekimlerinin yazdığı grip aşılarının temini mümkün değil Akçakoca’da hatta Düzce’de.

Birçok kişi mağdur ama Esved Sarıoğlu suskun, bu suskunluk bu meselenin hemen aşılamayacağı manasına gelmesi kuvvetle muhtemel çünkü problem giderilecek gibi olsa Esved Sarıoğlu çoktan” Bu meseleyi hallettik, aile hekimlerinize gidip aşılarınızı yazdırabilirsiniz” açıklamasını çoktan yapmış olurdu.

Bu suskunluk aynı zamanda beceriksizliğe ortak olmak manasına da geliyor her ne kadar farkında olmasa ya da umursamıyor olsa bile.

Beceriksizlik de az buz bir beceriksizlikte değil hani, kulağıma gelen ancak teyit edemediğim bilgilere göre depolarda var olan aşılar dağıtılamıyor.

Bu beceriksizliğin hesabını kamuoyu önünde sormadığı sürece de Esved Sarıoğlu istese de istemese de bu beceriksizliğe ortak olmaktan kurtulamaz.

**

Akçakoca halkının gündemini çok işgal bir mesele de hamsi katliamı.

Kanunlarda ve tüzüklerde yer almayan basit bir tebliğ ile yol verilen bir katliam hamsi katliamı.

Direkt olarak Esved Sarıoğlu’nun bu katliama yapacağı bir şey yok, ancak bu kanaat açıklamasına engel değil ki.

“Bu kadar küçük hamsilerin yem fabrikaları ve balık çiftlikleri için avlanması, geçim sıkıntısı içerisinde olan halkımıza karşı yapılan bir haksızlıktır.” diyebilmek en azından vicdanlı bir insan olduğunu kamuoyuna bildirmek manasına gelmez mi?

“AKP çevreden merkeze gelerek iktidar olmuş bir partidir.” yorumu siyaset bilimcilerin en fazla uzlaştığı bir yorumdur. Bugün ise çevre yeni merkezden gelen talimatları bekliyor çıkış noktalarının tersine.

AKP ilk kurulduğu yıllarda böyle bir hamsi katliamı olsaydı, biliyor ve inanıyorum ki buna karşı çıkacak ve bu karşı çıkışını kamuoyu ile paylaşmaktan korkmayacak çok AKP’li çıkardı.

Esved Sarıoğlu değil de yönetiminden birinin bile açıklaması yeter aslında.

**

Edilli sahilinde 3 günlük pandemi yasağında kıyı kanunu ihlal edilerek yapılmaya çalışılan inşaat meselesi Esved Sarıoğlu'nun suskun kalmaya devam edeceğini düşündüğüm bir mesele.

Kamuoyunun gündemine yaz aylarında giren ama bugün itibarıyla Akçakoca kamuoyunun gündemine daha hızla girecek bir inşaat olacak bu kanunlara aykırı inşaat.

Bu inşaatın yasak olduğunu bilmek için öyle hukukçu filan olmaya gerek de yok, herkesin bildiği ve hukukçularında defalarca altını çizdiği bir şey bu. Esved Sarıoğlu’nun kesin bilgisi olduğu bir mevzu bu mevzu.

Esved Sarıoğlu çıkıp da:

“Bu kanunsuzluğu önleyebilmek için elimden geleni yapacağım ve suç duyurusunda bulunacağım ve takipçisi olacağım.”  diyebilecek mi?

Yazıya esas teşkil eden diğer hadiselerdeki suskunluğu bu hadise de suskun kalmasının delaleti gibi gelir bana.

Mahcup olmayı bekliyorum, hatta mahcup olmayı çok özledim.