• 29.05.2020 00:00
  • (309)

 Kızlarağası Çarsısı Meydanına konulan yeni Atatürk heykelini beğendiniz mi?

Siyasi partilerimizin ilçe teşkilatları adına fikir açıklayan kimse henüz olmadı.

Böyle vaziyetlerde gözler hemen umumiyetle CHP’ye çevrilir ama bu hususta da Akçakoca CHP ser verdi sır vermedi, görüş belirtmedi.

Benim kanaatim umumiyetle beğendikleri yönünde.

Son yıllarda CHP’nin tercih ettiği Atatürk temaları daha çok “İnsan Atatürk” temaları “Kahraman Atatürk” temaları son yıllarda ikinci tercih olarak duruyor.

Akçakoca CHP örgütü görüş açıklarsa doğrusunu öğreneceğiz.

MHP ilçe Başkanı Mustafa Özensel’in birlik ve beraberlik mesajı vermek için Okan Yanmaz ile birlikte yeni heykeli tercih ederek fotoğraf vermelerinden dolayı MHP’nin yeni heykeli beğendiği neticesini çıkarmak mümkündür.

Esved Sarıoğlu sürpriz çıkışlar yapabilen bir siyasetçi ama bu mevzuda bir sürpriz yapıp değerlendirme yapmadı. Bir açıklama yaparsa hala sürpriz olacaktır.

Ben en çok Vatan Partisi İlçe Başkanı Serap Naz Başar’dan bir açıklama bekliyordum ama yeni heykel ile alakalı bir değerlendirme de bulunmadı.

İYİ Partinin vaziyeti de Vatan Partisinden farklı değil bu mevzuda, yani görüş bildirmiyorlar ya da görüş bildirmek istemiyorlar.

Her 10 Kasım’da milli bayram ve milli günlerde Atatürk sevgisi ile açıklamalarda bulunanların Akçakoca’ya yeni bir Atatürk heykeli dikildiğinde suskun kalmaları ile alakalı açıklamaları olduğunu umalım.

Ne demişti Atatürk:

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

Netice de Kızlarağası Çarşına dikilen Atatürk heykeli bir sanat eseri değil mi?

Hayat damarlarımız ile alakalı görüş bildirmemenin ne gibi bir mazereti olabilir ki?

Yoksa heykeli bir sanat eseri olarak değerlendirmeyenler mi var?

Heykel sanatına yeteri kadar vakıf olamadığımız için böyle bir ihtimal de olabilir eğer böyle bir şey varsa da açıklanmalıdır.

Heykeli beğendiler de Okan Yanmaz prim yapar diye görüş açıklanmıyorsa bu da yakışık alan bir şey değildir.

**

Okan Yanmaz, resmi bir açılış düzenler ve tüm partileri bu resmi açılışa davet ederse açıklama yapmayan siyasi partilerimizin güreş deyimiyle açık düşecekleri kesindir.

Açılış esnasında beğenmediyseler bile beğenmiş gibi yapmak zorunda kalacaklardır.